IMG_4064 miniZ rzeką w tle. Biografia Śluzy Katedralnej to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Bramie Poznania ICHOT. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę popołudniu i był podzielony na dwie części. W pierwszej, dr Dawid Kobiałka przybliżył pojęcie biografii miejsca, obiektu.

Przedmioty, podobnie jak ludzie, tworzą własną biografię w oparciu o spełniane funkcji na przestrzeni lat. Śluza Katedralna, a właściwie jeden z jej przyczółków zachowanych do dnia dzisiejszego, powstał w XIX wieku i ma bardzo bogatą przeszłość. Obiekt pełnił funkcję nie tylko obronną i ochronną, ale był również miejscem, w którym pracowali rzemieślnicy, złotnicy i metalurdzy. Śluza spełniała również funkcję mieszkalną i magazynową, a obecnie jest integralną częścią Bramy Poznania – pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego. O przeszłości, a więc o wciąż tworzonej biografii opowiada trzecia już wystawa czasowa zrealizowana przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

W ciemnych, słabo oświetlonych, a zarazem klimatycznych pomieszczeniach można zobaczyć archiwalne fotografie obiektu, makietę wyspy katedralnej, a także kilka eksponatów mających na celu przybliżenie biografii Śluzy Katedralnej. Są więc zabytkowe, oryginalnie zachowane cegły, które posłużyły do budowy fortyfikacji, a także stare podkowy i pocztówki.

Ciekawym elementem ekspozycji są nagrania audio rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Ostrowa Tumskiego i Śródki. Ks. Marian Lewandowski, Jan Strugarek, Aleksandra Pudelska, Irena Danielewska, Bogdan Puchalski i Marian Dondajewski wspominają dziecięce zabawy nad Cybiną, śródecką piekarnię, a także trudny okres drugiej wojny światowej. Ich wspomnienia ożywają w słabo oświetlonych wnętrzach zabytkowej fortyfikacji.

Scenariusz wystawy przygotował Michał Kępski, a za aranżację odpowiedzialna jest Pracownia Projektowo – Dekoratorska Ptasia 30 z Poznania. Wystawa będzie czynna do 01 marca 2015 roku.