Zespół Texas powstał w 1986 roku w Glasgow z inicjatywy szkockiego gitarzysty, kompozytora i producenta, Johnny McElhon’a, który występuje z zespołem do dzisiaj. Pierwszym utworem napisanym wspólnie przez Johhny’ego i wokalistkę, Sharleen Spiteri była piosenka I don’t want a lover, która bardzo szybko stała się przebojem. Również debiutancki album Southside z roku 1989 okazał się sukcesem i zapewnił zespołowi możliwość koncertowania na największych scenach europejskich. Jeszcze w tym samym roku Texas zagrał na stadionie Wembley. Był także gościem belgijskiego festiwalu Werchter.

Największą popularność zdobyli wraz z pojawieniem się albumu The Hush w roku 1999. Przeboje In our lifetime czy Summer son nucił cały świat, od Stanów Zjednoczonych, poprzez kraje europejskie, na Japonii i Australii kończąc. Ostatni studyjny album zespołu, Red book pojawił się w roku 2005. Potem wydano jeszcze dwa krążki – The BBC Sessions i Say what you want – The Collection, które były kompilacją wcześniejszych dokonań artystów.

Po zakończeniu trasy koncertowej w 2006 roku członkowie zespołu rozpoczęli prace nad solowymi projektami. Wydawało się, że muzycy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności Texas i skupili się na swoich własnych karierach.

Na kolejny studyjny album fani  musieli czekać aż osiem lat. The Conversation pojawił się w sklepach 20 maja 2013 roku, dokładnie w 25-tą rocznicę powstania zespołu. Podobnie jak cała twórczość Texas, nowy krążek jest fuzją muzyki rock i pop. Rock’n’rollowe brzmienia gitar doskonale współbrzmią z głębokim wokalem Sharleen tworząc niezwykle melodyjny album. Bardziej energetyczne rock’n’rollowe kawałki (Big World) doskonale komponują się z balladami w stylu country (Maybe).

Album The Conversation, nagrany z okazji 25-lecia zespołu Texas, jest doskonałym prezentem dla wszystkich fanów. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na kolejny studyjny krążek nie będzie trzeba czekać następnych ośmiu lat.