Festiwal Regionów EuropyDom Bretanii Fundacja Poznań-Ille et Vilaine zaprasza na VI Festiwal Kultur Regionów Europy, który rozpocznie się w Poznaniu 22 października. W tym roku regionem przewodnim będzie historyczna, rumuńska kraina położona między Karpatami i Dunajem, Wołoszczyzna.

Wołoszczyzna to etniczny tygiel, o bogatej historii i kulturze. Kraina z charakterystyczną architekturą doskonale wkomponowaną w krajobraz, przywołującą magię ludowych legend i wierzeń oraz dzieje słynnych hospodarów wołoskich. Uczestnicy Festiwalu wyruszą we wspaniałą, barwną podróż do europejskiego regionu tętniącego tradycją i różnorodnością kulturową.

Wydarzeniem artystycznym Festiwalu będzie koncert Marii Răducanu – charyzmatycznej rumuńskiej pieśniarki, która wykona wołoskie pieśni ludowe w jazzowej interpretacji. Akompaniował jej będzie znany niemiecki pianista Niko Meinhold.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Celem, jaki postawili sobie organizatorzy, jest pokazanie Rumunii – Wołoszczyzny poprzez ich niesamowitą różnorodność zapisaną w osobistych historiach, wydarzeniach, miejscach i krajobrazach. Program Festiwalu obejmuje: wykłady, spotkania autorskie, projekcje filmów, wystawę fotografii, koncerty, spektakle, warsztaty językowo-kulturowe dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty tańców rumuńskich. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

Pełny program imprezy dostępny jest tutaj.

VI Festiwal Kultury Regionów Europy potrwa do 26 października. W tym roku oprócz Poznania, Festiwal odbędzie się również w Koninie i Kaliszu.