Muzeum Instrumentów Muzycznych

Największa atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów w Poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych był niewątpliwie zaginiony pod koniec drugiej wojny światowej XVIII – wieczny klawesyn. Instrument został wykonany na zamówienie króla Fryderyka II przez Burkata Tschudi w 1765 roku, w Londynie. Klawesyn o numerze 496 jest najstarszym zachowanym egzemplarzem ze zbiorów Fryderyka II. Dwa podobne znajdują się w Moskwie i w Poczdamie. Dzięki zachowanej literaturze wiadomo, że z instrumentu korzystał 9-letni Wolfgang Amadeusz Mozart, a także syn Jana Sebastiana Bacha, Carl Phillip Emanuel Bach, który był nadwornym klawesynistą Fryderyka II.

Instrument zaginął w roku 1945, kiedy większość dzieł sztuki z terenu zachodniej Polski, w tym również z Wrocławia, była wywożona przez wycofujące się wojsko radzieckie. Samochód, którym był przewożony, zepsuł się w okolicach Olsztyna. W zamian za kanister bimbru żołnierze radzieccy oddali instrument lokalnemu muzykowi. Zabytkowy, niezwykle cenny i poszukiwany przez badaczy z całego świata klawesyn pozostawał w rękach muzyka i jego rodziny do roku 2011.

Obecnie przechodzi żmudną, trudną, niezwykle szczegółową, ale i konieczną konserwację. Noc Muzeów 2013 była jedyną okazją, aby instrument zobaczyć. Następnego dnia powrócił bowiem do pracowni konserwatorskiej. Na razie nie wiadomo, kiedy zabytkowy XVIII-wieczny klawesyn trafi na wystawę stałą Muzeum. Nie wiadomo także, czy kiedykolwiek zagra.

 muzeum intrumentów muzycznych (3)

Muzeum Bambrów Poznańskich

W Muzeum Bambrów Poznańskich można było wziąć udział w koncercie muzyki folkowej, a także skosztować potraw regionalnych. Dodatkowo o pełnej godzinie pracownicy Muzeum oprowadzali po wystawie stałej, na którą składa się rekonstrukcja domu bamberskiego z przydomowych ogródkiem.

muzeum bambrów poznańskich (3)

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Atrakcją Muzeum Powstania Wielkopolskiego była w tym roku replika czołgu Renault FT. Przed gmachem odbywała się inscenizacja historyczna, w ramach której powołano punkt sztabowo – rekrutacyjny Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku. Można było wziąć udział w szkoleniu rekrutów czy pokazie musztry wojskowej. Chętni otrzymali legitymację członkowską Straży Ludowej wydawaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”.

O godzinie 20.00 odbyła się uroczysta odprawa warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

 muzeum powstania wielkopolskiego (2)

Muzeum Uzbrojenia

Zwiedzania wnętrza czołgu średniego T-34/85, zwiedzanie transportera pływającego i transportera opancerzonego, prezentacje umundurowania i wyposażenia żołnierzy 82 Dywizji Powietrznodesantowej czy możliwość obejrzenia zabytkowych pojazdów militarnych to tylko wybrane atrakcje przygotowane przez Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.

muzeum uzbrojenia (3)