W czwartkowy wieczór zakończył się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek międzynarodowe jury konkursowe ogłosiło i nagrodziło tegorocznych laureatów.

Nagrodę Złotego Pegaza otrzymał obraz Unmistaken Hands: Ex Voto F.H. Stephena & Timothy’ego Quay. Jury uzasadniło swoją decyzję, tym że film Braci Quay konsekwentnie rozwija język, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz. Ponadto autorzy umiejętnie używają muzyki, która buduje napięcie w każdej sekundzie mozolnej i sennej narracji. Laureatem Srebrnego Pegaza został Réka Bucsi, autor filmu Symphony No. 42. Trzecią nagrodę, Brązowego Pegaza zdobyła animacja É in motion no. 2 Sumito Sakakibara.

Nagrodę za film pełnometrażowy otrzymał obraz Rocks in my pocket Signe Baumane. Jest to osobista opowieść autorki o kobietach z jej rodziny, o niej samej oraz o walce z szaleństwem. Tegoroczna publiczność nagrodziła obraz Padre w reżyserii Santiago ‚Bou’ Grasso.

Ceremonię zakończenia 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator uświetnił pokaz czterech filmów o Różowej Panterze z muzyką na żywo. Projekcje miały związek z 50-leciem istnienia tej słynnej animowanej postaci. O muzyczną stronę filmu zadbał Nik Phelps & The Sprocket Ensemble.

ANIMACJA I MUZYKA_Filmy z Ró_ow_ Panter_

Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji Festiwalu zajęły kobiety – animatorki. Publiczność miała okazję obejrzeć zestawy filmów skupionych wokół różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek, reżyserek i autorek filmów animowanych. Na Festiwalu pokazano obrazy Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej oraz Michaeli Pavlatovej. Pokazom filmowym towarzyszyła dwudniowa konferencja zrealizowana wokół tematu filmu animowanego kobiet. Kuratorką bloku kobiecego na tegorocznym festiwalu była Hanna Margolis.

Girls Night Out - Joanna Quinn 4

Bohaterem tegorocznej edycji Animatora stały się Chiny. Publiczność obejrzała zarówno filmy niezależne, jak również etiudy dyplomowe studentów chińskich szkół artystycznych. Dwanaście lat temu rząd Chin zdecydował się stworzyć studia w zakresie profesjonalnej animacji filmowej na uczelniach i akademiach sztuk pięknych. Pojawiły się rozliczne kierunki nie tylko na czołowych uczelniach w Pekinie i Szanghaju, lecz również w mniejszych miastach, położonych z dala od centrum kulturalnego Chin. Z czasem wokół uczelni zaczęły powstawać małe, komercyjne studia filmowe.

Wcześniej jedyną uczelnią, na której kształcili się przyszli animatorzy była Akademia Filmowa w Pekinie, która nie stwarzała możliwości rozwoju dla absolwentów. Wraz z otwarciem kierunków animacyjnych na innych uczelniach w kraju, młodzi twórcy dostali szansę na zaistnienie w światowym świecie animacji. Większość filmów, które obejrzała poznańska publiczność była dziełem absolwentów Chińskiego Uniwersytetu Komunikacji w Pekinie.

Elevator

Ważną częścią Festiwalu, jak co roku, była oferta skierowana do najmłodszych widzów. Centrum Sztuki Dziecka, które przygotowało tegoroczny blok animacji dla dzieci, skupiło swoją uwagę na najnowszych produkcjach kina animowanego. Wśród filmów, które zostały zaprezentowane publiczności, był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, obraz AninA. Opowiada on historię dziesięcioletniej dziewczynki, która jest wyśmiewana i szykanowana  przez rówieśników.

ANIMATOR DLA DZIECI_Anina_FOTO (1)

Bogaty program filmowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych uzupełniły koncerty, wykłady i warsztaty, w tym warsztaty animowanych teledysków z Yachem Paszkiewiczem. W tym roku pod hasłem Naśladując Normana McLarena młodzi twórcy tworzyli obrazy do muzyki Leszka Możdżera.

Ciekawym wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu był występ węgierskiego artysty, Ferenca Cakó, który zaprezentował technikę animacji piaskowej tworzonej na żywo. Podczas pokazu towarzyszyli mu skrzypek Jarosław Nadrzycki i pianista Michał Francuz, którzy uzupełnili animacyjny wieczór muzyką graną na żywo.

ANIMACJA I MUZYKA_Ferenc Cako (4)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator cieszy się wśród poznańskiej publiczności ogromną popularnością. Nie brakuje również gości z całej Polski, a także ze świata, którzy przyjazd n poznański Festiwal planują z dużym wyprzedzeniem. Poznański Animator jest bowiem doskonale znany miłośnikom animacji na całym świecie. Tegoroczna edycja tylko potwierdziła, że Poznań staje się ważnym centrum animacji na mapie świata, a pokazywane filmy są na najwyższym poziomie.

[fot. materiały prasowe Organizatora Festiwalu]