Do 21 września w Śluzie Katedralnej na Ostrowie Tumskim można oglądać wystawę fotografii Poznań inaczej. W zabytkowych wnętrzach fortyfikacji prezentowane są prace trzech fotografików od lat związanych ze stolicą Wielkopolski. Prace Łukasza Gdaka, Erika Witsoe i Karola Wysmyka przedstawiają indywidualne, subiektywne spojrzenie artystów na miasto, w którym mieszkają na co dzień.

Spojrzenie na Poznań inaczej to nie tylko próba dostrzeżenia nowych dotąd nieznanych miejsc, ale przede wszystkim możliwość odszukania innych, niecodziennych znaczeń otaczającej przestrzeni. Podstawowe pytania o historię, dziedzictwo i przeszłość zamkniętą w miejskiej tkance zyskują zupełnie nowe interpretacje. Każdy kadr wystawy to indywidualna opowieść, która pokazuje miasto z innej perspektywy.

Łukasz Gdak specjalizuje się w fotografii reportażowej. Dokumentuje codzienną rzeczywistość skupiając się nie tylko na wydarzeniach społecznych, ale również kulturalnych. Subiektywnym okiem spogląda na otaczającą rzeczywistość, która w jego obiektywie zyskuje zupełnie nowe kolory i nowe znaczenia. Codzienność zatrzymana na zdjęciach ma zupełnie nowe oblicze – jest zagadkowa i tajemnicza. W każdej z prac Łukasza można dostrzec człowieka, wokół którego budowana jest otaczająca rzeczywistość. Człowiek, zarówno jako jednostka, ale także jako fragment większej całości jest tym, co skupia uwagę obiektywu artysty.

IF

Pochodzący z Seattle Eric Witsoe już kilka lat temu związał swoje życie z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski nie tylko mieszka i pracuje, ale również fotografuje. Z wykształcenia jest artystą plastykiem, co nie pozostaje obojętne dla jego prac. Na swoich zdjęciach oddaje indywidualny charakter miejsc doskonale znanych mieszkańcom, które w jego obiektywie otrzymują bajkowy wymiar. Eric Witsoe skupia swoją uwagę na grze świateł i kolorów. Fotografując te same miejsce w różnych porach roku i o zupełnie różnych godzinach bawi się barwą i klimatem, jaki towarzyszy fotografowanym miejscom.

IF

Karol Wysmyk jest zainteresowany fotografią społeczną i uliczną. Dokumentuje przestrzeń miasta, otaczających ludzi oraz obiekty, które na stałe wrosły w architekturę Poznania. Swoje zdjęcia prezentował nie tylko w stolicy Wielkopolski, ale również w Berlinie i Londynie.

IF

Wystawa Poznań inaczej jest poszukiwaniem obrazów dziedzictwa kulturowego. Zdjęcia Łukasza Gdaka, Erica Witsoe i Karola Wysmyka można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Bramy Poznania ICHOT.