Do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator pozostało już mniej niż dwa tygodnie. Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji zajmą kobiety – animatorki. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć zestawy filmów skupionych wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek, reżyserek, autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych kobiecych narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zostaną pokazane filmy Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej czy Michaeli Pavlatovej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również dwudniowa konferencja naukowa zorganizowana przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Tematem debaty będzie Film animowany kobiet. Problematyka i historia. Kuratorką bloku kobiecego na tegorocznym festiwalu jest Hanna Margolis.

Konferencja odbędzie się w Pawilonie Nowa Gazownia 15 i 16 lipca. Początek spotkań o godzinie 10:00.

Girls Night Out - Joanna Quinn 4Pokaz filmowy i sesja naukowa szczególny nacisk kładą na refleksję nad rolą i miejscem kobiet w polskim filmie animowanym. W studiach animacji, które w czasach PRL miały status przedsiębiorstwa państwowego – tak jak w innych przedsiębiorstwach tego czasu – nie brakowało kobiet na podrzędnych stanowiskach. Kobiety pracowały jako animatorki, fazistki, itp. I nikt tych kobiet siłą nie dominował – w społeczeństwie, którego rytuały ukształtowały wojny, brak niepodległości i religia katolicka kobiety dobrowolnie i z godnością zajmowały „swoje miejsce”  na drugiej linii. Co ciekawe jednak, w wytwórniach animacji było kilka kobiet – Alina Maliszewska czy Zofia Oraczewska, które były samodzielnymi reżyserkami nie tylko filmów dla dzieci, ale też dla dorosłych. Jednak nigdy żadna z nich nie zdobyła pozycji mistrza, tzn. nie została profesorem prowadzącym pracownię filmu animowanego na wyższej uczelni, nie była promowana na zagraniczne festiwale i nie jeździła tamże by reprezentować polską kinematografię, nie zasiadała w radach artystycznych studiów, ani we władzach ASIFA, nie przychodzili do niej krytycy filmowi robić wywiady. I taka sytuacja trwała aż do powołania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2005 roku – podczas gdy na świecie kobiety zajmują pozycję mistrzów filmu animowanego już od początku lat 70-tych.

[Hanna Margolis]

Pierwszy blok filmowy, który odbędzie się  w niedzielę, 13 lipca o godzinie 20:00 w Nowym Kinie Pałacowym obejmie filmy: Drobiazg melodyjny, Libido, Kobiety świata, Ażiotaż biletów na czas, Gdy budzi się dzień, Grzęda, Snępowina, Tram, Darling i Best Friend.

Tram - Michaela Pavlatova

W drugim bloku – 14 lipca  o godzinie 18:00 w Kinie Muza zostaną pokazane: Plugawe słowo, Sztuka konsumpcyjna, Szparag, Wywiad, Portret niewierny, Dziewczęcy wolny wieczór, Dokumanimo i Do serca Twego.

Interview - 4. Caroline Leaf & Veronica Soul

fot. materiały promocyjne Organizatora Festiwalu