ANIMACJA I MUZYKA_Ferenc Cako (4)Do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator pozostały już tylko dwa tygodnie. Uroczysta inauguracja odbędzie się 11 lipca o godzinie 21:30 w Namiocie Klubu Festiwalowego. Podczas wieczoru rozpoczynającego 7. edycję Animatora wystąpi węgierski twórca, Ferenc Cakó. Zaprezentuje on technikę animacji piaskowej tworzonej na żywo w specjalnie przygotowanym na Festiwal projekcie Animując Wieniawskiego do utworu Henryka Wieniawskiego Fantaisie Brillante fur Faust de Gounod op. 20.

Ferenc Cakó urodził się w 1950 roku w Budapeszcie. Już w czasie studiów realizował filmy animowane, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach twórczości amatorskiej. Do 1991 roku pracował w Pannonia Film Studio, gdzie realizował filmy wykorzystując lalki, glinę i wycinanki. Przy użyciu tej techniki zrealizował m.in. Katar króla (1981), poświęcony Johnowi Halasowi. Następnie wyspecjalizował się w animacji piaskiem. Pierwszy sukces odniósł w 1982 roku w Annecy. Filmy Cakó – Popioły (1994), Labirynt (1999), Kamienie (2000), Lis i kruk (2003) i Twarz (2008) były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Berlinie, Cannes i Kecskemét. Swoją sztukę animacji piaskiem prezentował w telewizji, w teatrach i na specjalnych pokazach w Finlandii, Francji, Hiszpanii, Belgii i Portugalii. Ogromny sukces odniósł w 2004 roku w Mumbaju, gdzie podziwiały go tysiące widzów. Artysta realizuje również filmy dla dzieci, a także ilustruje książki.

Podczas inauguracji Festiwalu Animator towarzyszyć mu będą urodzony w Żaganiu w 1984 roku Jarosław Nadrzycki (skrzypce) oraz pianista Michał Francuz, który ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu.

BigBangBigBoomKoncert inauguracyjny nie jest jedynym muzycznym wydarzeniem tegorocznego Animatora. Już w sobotę, 12 lipca w Kinie Muza odbędzie się pokaz filmów animowanych z muzyką Andrei Martignoniego. Włoski artysta, projektant dźwięku, historyk i dystrybutor współpracuje z wieloma międzynarodowymi festiwalami filmowymi i muzycznymi, na których prowadzi warsztaty, zajęcia specjalistyczne i wykłady związane z animacją i ścieżką dźwiękową. Jest laureatem nagrody Złotego Jeźdźca dla najlepszej ścieżki dźwiękowej na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FilmFest w Dreźnie, jak również ASIFA Award Italy 2010, a w 2014 roku otrzymał specjalną nagrodę za ścieżkę dźwiękową prezentowaną w ramach festiwalu filmowego Visioni Italiane. Poznańska publiczność będzie miała okazję obejrzeć między innymi obrazy: Życie na Plutonie (2000), szkic rysunku elektronicznego, łączący elementy abstrakcyjne z praktycznymi, prędkość cyfrową oraz znaki odręczne – Basmati (2006), nienarracyjny film, który można zinterpretować jako podróż człowieka przez przygniatający go świat form geometrycznych i matematycznych wzorów – Aquatura (2010), nienaukową opowieść o ewolucji i jej możliwych konsekwencjach – Big Bang Big Boom (2011) oraz Święty Laszlo vs Święta Maria z Egiptu (2014) i Głód (2014).

Podczas cyklu Animacja i Muzyka odbędą się również prezentacje teledysków animowanych z Yach Film Festival. Jest to wyjątkowe w polskiej kulturze wydarzenie obrazujące dorobek polskiej sztuki wideo. Festiwal istnieje od 1989 roku, od 1991 roku odbywa się w Gdańsku. Oprócz nagrody głównej przyznawane są także wyróżnienia w takich kategoriach jak: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia czy kreacja aktorska wykonawcy muzycznego. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Yach Paszkiewicz.

Pokazy teledysków zostały podzielone na dwie części – pierwsza z nich odbędzie się 12 lipca, druga – 16 lipca. Oba pokazy będą miały miejsce w Namiocie Festiwalowym.

We wtorek, 15 lipca poznańska publiczność będzie miała możliwość obejrzeć animację wyreżyserowaną przez Billa Plymptona, Idioci i anioły. Jest to czarna komedia o walce człowieka o własną duszę. Anioł jest samolubnym mężczyzną i moralnym bankrutem, który spędza czas znieważając innych w lokalnym barze. Pewnego dnia niespodziewanie budzi się z parą skrzydeł na plecach. Skrzydła te sprawiają, że zaczyna robić dobre uczynki, co jest kompletnie sprzeczne z jego własną naturą. Mężczyzna desperacko próbuje pozbyć się niechcianych skrzydeł, ale ostatecznie musi stoczyć walkę z tymi, którzy uznają jego skrzydła za przepustkę do własnej sławy i pieniędzy. Pokazowi będzie towarzyszyła muzyka grana na żywo przez The Sprocket Ensemble pod dyrekcją kompozytora Nika Phelpsa.

Ceremonię zakończenia 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator uświetni pokaz filmów o Różowej Panterze z muzyką na żywo. Projekcje mają związek z 50-leciem istnienia tej słynnej animowanej postaci. O muzyczną stronę filmu zadba Nik Phelps & The Sprocket Ensemble. Gala Festiwalowa odbędzie się w czwartek, 17 lipca o godzinie 20:00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

ANIMACJA I MUZYKA_Filmy z Ró_ow_ Panter_

fot. materiały promocyjne Organizatora Festiwalu