plakat_drukOtwarty, odważny i glokalny Festiwal Transatlantyk wypłynął z portu by w dniach 08 – 14 sierpnia zacumować w Poznaniu. Największy międzynarodowy festiwal filmowo – muzyczny odbędzie się w tym roku już po raz czwarty. Filarami Festiwalu są Film, Muzyka, Inspiracje oraz Edukacja, które stanowią podstawę dla rozrywki, ale i dla społecznego dialogu. Transatlantyk jest bowiem Festiwalem idei.

W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie hasło Odwaga i światło.

Żyjemy w czasie przełomu, a to żąda od nas mocnych postaw. To bardzo trudne w dobie oportunizmu – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, zdradzając temat, który w sposób symboliczny nawiązuje do tegorocznego plakatu. Plakat jest ważnym elementem każdej edycji Festiwalu; zarówno jego forma artystyczna, jak i treść stanowią formę społecznego dialogu.

13 czerwca w Sali Pod Zegarem CK Zamek w Poznaniu dyrektor Festiwalu, Jan A.P. Kaczmarek uroczyście odsłonił plakat tegorocznej edycji Transatlantyku.

Autorem plakatu jest urodzony w Poznaniu plakacista, ilustrator i fotografik Rosław Szaybo. Artysta stworzył dla Polskich Nagrań okładkę płyty Krzysztofa Komedy Astigmatic, jest również autorem dwóch okładek płyt Jana A.P. Kaczmarka. W latach 1973 – 1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK w Londynie, gdzie projektował okładki do płyt największych gwiazd muzycznych. Tworzył między innymi dla takich artystów jak Elton John, John Williams, Janis Joplin, Judas Priest czy Leonard Cohen.

Rosław Szaybo jest również autorem plakatu na Expo 92 oraz projektu plakatu Flagi Ziemi. Swoje prace wystawia na całym świecie. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany za plakaty teatralne, operowe, filmowe i jazzowe. Jest także współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu.

Plakat tegorocznej edycji Festiwalu Transatlantyk nawiązuje do rocznicy 25-lecia polskiej wolności. Wpisując się w estetykę socrealizmu i postmodernizmu uderza swoją prostotą a także siłą emocjonalnego przekazu. Nasycone barwy kontrastują z postacią znajdującą się w samym centrum obrazu. Mężczyzna stojący z otwartymi ramionami symbolizuje odwagę oraz światło – dwa podstawowe pojęcia tegorocznej edycji Festiwalu. Przy czym światło jest tutaj rozumiane jako wiara, potrzeba wolności, charyzma, wewnętrzna siła i energia, których zadaniem jest zrozumienie otaczającego świata i zaprowadzenie porządku we wszechobecnym chaosie. Plakat autorstwa Rosława Szaybo jest spojrzeniem na polską wolność, a jednocześnie jest pytaniem o to, gdzie po 25 latach tej wolności się znajdujemy?

IMG_4225_mini