Już kilka lat temu film jako dziedzina kultury stał się integralną częścią Festiwalu Malta w Poznaniu. Festiwalowi widzowie mają możliwość obejrzeć zarówno premiery na dużym ekranie, jak i filmy ważne dla polskiej kinematografii, dokumenty dotyczące ważnych spraw społecznych oraz obrazy wpisujące się w Idiom Festiwalu.

malta_logo_2014_72dpi - skrócona data mini

Wybrane filmy, które zostaną pokazane podczas tegorocznej edycji Festiwalu Malta

09 czerwca o godzinie 20:00 w poznańskiej Arkadii zostanie wyświetlony film w reżyserii Wojciecha Marczewskiego, Ucieczka z Kina ‘Wolność’. Jest to jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa oraz Purpurowej róży z Kairu Allena, metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju. Pozbawione czarno-białych schematów, symboliczne – poprzez postać cenzora – pożegnanie systemu, ale też uniwersalna opowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.

 

Zaraz po projekcji Ucieczki z Kina ‘Wolność’ rozpocznie się najnowszy film Jan Holoubka, Pocztówki z Republiki Absurdu. Jest to political fiction, który w przewrotny sposób pokazuje gdzie bylibyśmy dziś, gdyby nie obrady Okrągłego Stołu. Orwellowski w klimacie dokument przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po talony i kolejki z talonami – po podstawowe produkty. W lokalach gastronomicznych kawa jest po 170 tysięcy złotych. W kafejkach internetowych – chiński odpowiednik Facebooka w rosyjskiej wersji językowej, łączący w sieci obywateli krajów wschodniego bloku. Telefony komórkowe są dostępne tylko na kartki po wielu miesiącach oczekiwania. W Dzienniku Telewizyjnym doniesienia z wydarzeń na Ukrainie, przerywane okolicznościowymi reklamówkami, w których Magdalena Różdżka i Jan Wieczorkowski z entuzjazmem deklamują: Mieszkamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. I jesteśmy szczęśliwi. Pocztówki z Republiki Absurdu to uchwycony „ukrytą kamerą” obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia.

 2.3MOS_0144

Kolejnym filmem wartym obejrzenia jest obraz S.O.S. Ziemia, który jest wspólnym projektem Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda. S.O.S. Ziemia to niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Jej celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Kolejne klęski ekologiczne mogą zapoczątkować katastrofalne konsekwencje.

Projekcja dokumentu odbędzie się 15 czerwca o godzinie 21:30.

 

Na Festiwalu Malta zagości również Watch Docs – Festiwal Filmów o Prawach Człowieka. Poznańska publiczność obejrzy dziecięcy thriller polityczny Pawła Ferdka, Przywódcy. Uczniowie szkoły podstawowej kandydują do samorządu szkolnego. Ich walka o władzę wywołuje ogromne emocje. W kampanii wyborczej, jak w krzywym zwierciadle, odbija się świat wielkiej polityki. Jaki wzorzec demokracji znają dzieci? Jak wędzie wyglądać życie publiczne za kilkanaście lat, za kilkadziesiąt kiedy najmłodsze obecnie pokolenie będzie u władzy? Śledzimy kampanię wyborczą czterech bohaterów. Różni ich wszystko – status społeczny, styl walki, motywacja. Marcel, Kais, Helena i Filip mają ten sam cel – władza i miejsce na szczycie szkolnej hierarchii. To, co na początku wydaje się zabawą, szybko zamienia się w poważną grę społeczną.

Film zostanie pokazany 22 czerwca o godzinie 21:30, na Placu Wolności.

 2.2MOS_2030

Obrazem, który bezpośrednio nawiązuje do Ameryki Łacińskiej będącej głównym tematem tegorocznego Festiwalu, jest film Lisandro Alonso, La Liberdad (Wolność). Reżyser opowiada w nim jeden dzień z życia młodego argentyńskiego drwala Misaela, który mieszka samotnie w namiocie na pustkowiu. Kamera śledzi go podczas codziennych zajęć, pozwalając, by jego historia tworzyła się na naszych oczach. Jak mówi Alonso – Połowę życia spędzamy na wykonywaniu rutynowych czynności, czego nie zauważamy. Chciałem zarejestrować te niepozorne chwile, żeby po ich obejrzeniu widz zaczął znów zastanawiać się, co robi ze swoim życiem.

Film będzie można obejrzeć 28 czerwca o godzinie 21:00, na Dziedzińcu Szkoły Baletowej.

zdjęcia: materiały prasowe Organizatora