W muzycznym programie Malta Festival Poznań znajdziemy nietendencyjne, latynoskie brzmienia wybrane przez Rodrigo Garcię, kuratora Idiomu – Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Nie zabraknie również polskich i europejskich akcentów sceny alternatywnej czy koncertów muzyki klasycznej. Maltańskie noce tradycyjnie należeć będą do Silent Disco. Stacją końcową na muzycznej mapie Malty będzie koncert Damona Albarna, przed którym w Starej Gazowni wystąpi poznański duet Rebeka.

malta_logo_2014_72dpi - skrócona data mini

Wybrane propozycje muzyczne tegorocznego Festiwalu

10 czerwca o godzinie 22:30 zagra polski zespół sceny alternatywnej Ryba & The Witches. Zespół tworzą doświadczeni muzycy: Bartosz Muszyński (Mucha) – wokalista, Wojciech Czarnowski (Bird) – gitarzysta, i Piotr Rybicki (Ryba) – perkusista. Ich muzyka to połączenie mocnego rocka i tanecznej lekkości. Brzmienie gitar splata się z elektroniką i odniesieniami do muzyki lat 80. Krytycy porównują głos Muchy do Nicka Cave’a czy Tilla Lindemanna z Rammstein, a w brzmieniu Ryba and the Witches inspirują się Depeche Mode i Sisters of Mercy.

Dwa dni później na scenie pojawi się amerykańsko-włosko-brytyjskie trio Mighty Oaks w składzie: Ian Hopper, Claudio Donzelli i Craig Saunders. Muzycy tworzą współczesny folk – melancholijne piosenki, zarazem kontemplacyjne i euforyczne, w których celebrują przygodę, miłość i wolność. Ich muzyka opiera się na wyjątkowym połączeniu potrójnego wokalu, brzmienia gitar akustycznych oraz mandolin. Od chwili swojego debiutu zespół dzielił już scenę z Kings of Leon, The Lumineers czy Shout Out Louds.

27 czerwca wystąpi urodzony w Chile i wychowany w Kolonii, Matias Aguayo. Występował jako didżej, m.in. w legendarnym klubie Luquid Sky. W końcu ze swoimi setami trafił do Buenos Aires. Ma nieprzeciętne wyczucie rytmu i poza klasycznym miksowaniem w klubach organizuje na ulicach południowoamerykańskich metropolii rave’owe party na wolnym powietrzu. Jego podejście do muzyki opiera się na przekonaniu, że postminimalistyczna taneczna utopia otwarta jest dla każdego.

Podczas Malta Festival Poznań nie zabraknie również muzyki klasycznej. Już 15 czerwca o godzinie 14:00 festiwalowej publiczności zaprezentują się uczniowie Poznańskiej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza. Zagrają i zaśpiewają najciekawsze standardy jazzowe, a także popularne motywy muzyki klasycznej.

Największą muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji Malta Festival będzie oczywiście Damon Albarn, wokalista zespołów Blur oraz Gorillaz. Jego koncert odbędzie się 29 czerwca w Starej Gazowni.

2.1MOS_9844

9.1MOS_9479

zdjęcia: materiały prasowe Organizatora