EachtraJuż 17 marca w Centrum Kultury Zamek zostanie wystawione muzyczno-taneczne widowisko Eachtra. Na scenie wystąpią: poznański zespół Jig Reel Maniacs oraz wrocławska grupa taneczna Tuatha & Ellorien. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18:00.

Eachtra to spektakl multimedialny składający się z muzyki, tańca, animacji i narracji – projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka. Muzycy i tancerki współtworzą widowisko muzyczno-taneczne łączące elementy kultury celtyckiej takich krain jak Irlandia, Walia, Szkocja i Bretania. Delikatne tańce w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, scalone z animacjami, recytowanymi fragmentami literatury i przede wszystkim żywą muzyką, zabierają słuchaczy i widzów w podroż ma Szmaragdową Wyspę oraz celtyckie okolice bliższe i dalsze.

Za oprawę muzyczną widowiska odpowiedzialny jest poznański zespół Jig Reel Maniacs, który od trzydziestu już lat łączy tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Obok wiodących klimatów irlandzkich i szkockich w repertuarze grupy nie brakuje pierwiastków walijskich i bretońskich oraz muzycznych smaków z tzw. nurtu World Music. Septet Jigowo-Reelowi Maniacy porusza się swobodnie od klasycznych – poprzez popowe, rockowe, reggae’owe, funkowe – do modernistycznych interpretacji standardów celtyckich oraz kompozycji własnych, które okrasza improwizacjami. W dwóch słowach: Celtic fusion.

Grupa Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia. Formacja powstała z połączenia dwóch najstarszych wrocławskich zespołów tańca irlandzkiego i funkcjonuje od 17 lat, a z Jigowo Reelowymii Maniakami współpracuje od lat 14. Choreografie Ellorien tworzone były na początku pod wpływem Sarah’y Clark, solistki spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. Z kolei zespół Tuatha szkolił Kevin McCormack, tancerz widowiska Riverdance. Obecnie tancerze Tuatha & Ellorien współtworzą autorskie choreografie o niepowtarzalnym stylu. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.

Spektakl Eachtra składa się z czterech równoważnych elementów: muzyki, tańca, obrazu i słowa.

Muzyka, czyli tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu Jig Reel Maniacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne. Towarzyszą im  układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu Ellorien: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, i inne. Całość dopełniają przezrocza z Irlandii autorstwa Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce oraz ze Szkocji Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji. W spektaklu pojawiają się również obrazy animowane przez Visuall Jokeya i kolorysty filmowego Tomasza Frąszczaka. Wszystko zostaje doprawione prozą i poezją szkocką, irlandzką i walijską.