edd_2019_grafika_1200x900px-003Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy lokalne.

W 2019 roku w dniach 7-8 i 14-15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez poznańskie instytucje kultury na uwagę zasługują warsztaty plecionkarskie dla dorosłych, które odbędą się w sobotę, 7 września w Bramie Poznania. Podczas trzygodzinnego spotkania, które rozpocznie się o godzinie 10:30, uczestnicy będą mogli wypleść z rattanu własny kosz na owoce.

Ciekawym projektem będzie także spotkanie poświęcone dziedzictwu protestantyzmu w Poznaniu i Wielkopolsce. 14 września o godzinie 16:00 w Parku im. Gustawa Manitiusa rozpocznie się spacer, podczas którego uczestnicy usłyszą historię tego miejsca. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o cmentarzach ewangelickich w powiecie poznańskim.

W tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa włączy się również Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które zaprosi na wykład i wystawę poświęconą Ludwice Dobrzyńskiej-Rybickiej – byłej dyrektor Biblioteki PTPN oraz Przewodniczącej Narodowej Organizacji Kobiet na Wielkopolskę.