Akademia GitaryJuż 22 sierpnia rozpocznie się dwunasta edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem festiwalu Akademia Gitary. To wyjątkowe wydarzenie to nie tylko koncerty czy inicjatywy edukacyjne i społeczne, ale również nadzwyczajna okazja do podjęcia swoistego dialogu między publicznością a muzykami wielu pokoleń i narodowości. Festiwalowe wydarzenia łączy idea, która podkreśla wrażliwość na zróżnicowane potrzeby słuchaczy. 

Celem Akademii Gitary jest stworzenie przestrzeni, w której każdy – niezależnie od wieku i doświadczenia – będzie czuł się komfortowo. Gdzie każdy będzie mógł zaznajomić się możliwościami gitary: od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze; gdzie będzie mógł odnaleźć przestrzeń, w której zaangażuje się tak, jak potrafi.

Festiwal tworzony jest przez zespół artystów i pedagogów, którzy zadbali o interesujący i zróżnicowany repertuar. Co roku spotkamy się na wydarzeniach dedykowanych każdemu słuchaczowi – od warsztatów dla najmłodszych po koncerty dla seniorów. Jedną z ważniejszych części festiwalu jest Happening Gitarowy, przed którym odbędą się Otwarte Warsztaty Gitarowe. Znaczącym wydarzeniem jest również Kurs Mistrzowski Gitary Klasycznej, który przygotowany został z myślą o rozwoju młodych talentów i prowadzony jest przez najznakomitszych, europejskich gitarzystów.

Tegoroczna edycja powiązana jest ze Szczytem Bałkanów Zachodnich, który odbył się w dniach 3-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Festiwal rozpocznie Koncert Inauguracyjny, podczas którego wystąpią Łukasz Kuropaczewski, Aleksander Dębisz i Orkiestra św. Marcina pod batutą Piotra Deptucha. Koncert odbędzie się kolejno w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu.

Ważnym festiwalowym wydarzeniem będzie Happening Gitarowy, który w tym roku odbędzie się w Parku im. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. To cieszące się ogromną popularnością wydarzenie stanie się częścią Festiwalu Pyrlandia, który zagości w Poznaniu w ostatnią sobotę sierpnia. Punktualnie o godzinie 15:30 miłośnicy gitary wykonają wspólnie utwór Prawy do lewego z repertuaru Gorana Bregovica i polskiej wokalistki Kayah. Po happeningu na scenie pojawi się doskonale znany poznańskiej publiczności zespół Tsigunz Fanfara Avantura.

Akademia Gitary to nie tylko wydarzenia odbywające się w Poznaniu. Festiwal dotrze niemal do całej Wielkopolski, a koncerty odbywać się będą między innymi w Szamotułach, Pniewach, Pile, Koninie, Nekielce czy Nowym Tomyślu.

Tegoroczna edycja Akademii Gitary potrwa do 8 września i zakończy ją koncert Michała Sobierajskiego w KontenerART w Poznaniu.

Szczegółowy program 12. Akademii Gitary jest dostępny tutaj