Portret Doriana Wildea„Artysta to ten, który tworzy piękno. Kto w pięknie odnajduje sens brzydki, jest zepsuty. Wybrani są jedynie ci, dla których piękno posiada wyłącznie znaczenie piękna. Kochać można tylko piękno”. W piątek, 16 sierpnia w Teatrze U Przyjaciół zostanie wystawiony spektakl Portret Doriana Wilde’a.

Naszkicowany w powieści Wilde’a Portret Doriana Gray’a ideał młodzieńca pisarz spotyka w życiu – w osobie Alfreda Douglasa. Szalona pogoń za pięknem doprowadza ówczesnego celebrytę do upadku. Porzucony przez kochanka Oskar Wilde, zniszczony dwuletnim pobytem w więzieniu, do którego trafił za kontakty homoseksualne, musi zrewidować swoje poglądy estetyczne.

Czy piękno jest rzeczywiście najwyższą wartością? Wilde’owski ideał, ucieleśnienie fizycznej harmonii okazuje się postacią zepsutą i szkaradną wewnętrznie. Czy Oskar zdoła pogodzić się z tym, największym w swoim życiu, paradoksem? Czy dostrzeże rysy pojawiające się na portrecie Doriana?

W spektaklu występują: Tomasz Zajcher, Mateusz Paszkiewicz, Monika Chuda i Stanisław Przewoźny. Portret Doriana Wilde’a rozpocznie się o godzinie 20:00.