Blues ExpressBlues Express to niezwykły, jedyny w swoim rodzaju festiwal łączący bluesa z koleją. Już w najbliższy weekend ponownie wyruszy w swoją muzyczną podróż, która rozpocznie się piątkowym koncertem w Pile, a zakończy tradycyjnie w Zakrzewie nad Jeziorem Proboszczowskim.

Od ponad dwudziestu lat istotą i najważniejszym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych, z bardzo, kiedyś, ważnym szlakiem kolejowym oraz promocję muzyki bluesowej.

W sobotę o godzinie 11:00 na Dworcu Letnim w Poznaniu rozpocznie się główny dzień Festiwalu. Skład wagonów Blues Expressu obowiązkowo pociągnie parowóz. Bluesa, będzie można usłyszeć nie tylko podczas jazdy pociągu, ale również na siedmiu kolejnych stacjach: w Poznaniu, Rogoźnie Wlkp., Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Na każdej z wymienionych stacji zagra inna kapela bluesowa, a widownię stworzą nie tylko pasażerowie Blues Expressu, ale również pasażerowie innych pociągów i mieszkańcy poszczególnych miejscowości tłumnie przychodzący zobaczyć raz w roku „to cudo”.

Pociąg kończy bieg w Zakrzewie. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków kapeli bluesowej, grającej na dworcu, pasażerowie pociągu przeniosą się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w zaimprowizowanym, leśnym amfiteatrze rozpocznie się koncert finałowy. W tym roku zagrają między innymi Cugowski, Lipina, Szopiński, Kraków Street Band, Blues Flowers.

Od kilkunastu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce. Gromadzi rokrocznie kilkutysięczną widownię.

Po zakończonym koncercie finałowym w Zakrzewie bluesowa ciuchcia wyruszy w podróż powrotną do Poznania, a Zakrzewo, niewielka wieś położona wśród lasów i jezior na północy Wielkopolski, przy linii kolejowej Piła – Chojnice zacznie czekać na swój następny Blues Express.