Bohaterem tegorocznego Festiwalu Malta jest Rodrigo García – kurator idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Jego twórczość to wypowiedź przeciw zniewoleniu ludzi przez system podporządkowany logice konsumpcji i transakcji, który określa nasze pragnienia i zachowania. Reżyser – jak sam mówi – odpowiada gwałtownie na gwałt, jaki obserwuje wokół siebie. Zastawia pułapki na naszą hipokryzję, opisuje ukrytą w codziennych działaniach przemoc, zrzuca kolejne maski iluzji. W Poznaniu zaprezentuje jeden ze swoich najbardziej znanych i cenionych spektakli – Golgota Picnic, który jest brutalną, ale też przewrotną i niezwykle dowcipną krytyką społeczeństwa konsumpcyjnego.

malta_logo_2014_72dpi - skrócona data mini

Spektakl Golgota Picnic wywołał burzę wśród mieszkańców i radnych Poznania – część z nich domaga się nawet odwołania całego Festiwalu. Ich zdaniem spektakl  obraża uczucia religijne Polaków. Poznań nie jest pierwszym miastem, w którym publiczność będzie miała okazję obejrzeć dzieło i nie jedynym, w którym wywołuje on skrajne emocje – od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie.

GOLGOTA PICNIC - fot. David Ruano (2)_małe

Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fast foodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem.

GOLGOTA PICNIC - fot. David Ruano (9)_małe

Spektakl poraża niezwykłym połączeniem krytycznego przekazu, silnych obrazów, muzyki i poezji. Jest ironiczny, obsceniczny i ekscesywny, ale proponuje też sceny wymagające skupienia, pozwalające na wyciszoną kontemplację. Reżyser przekracza konwencjonalne granice gatunków, nie wpada w ideologiczną pułapkę, w fascynujący sposób wykorzystuje za to możliwości medium teatralnego, tworzy fantasmagoryczną wizję piekła, w jakim żyjemy, dając jednocześnie przestrzeń na dystans i autokrytycyzm.

Spektakl zostanie wystawiony 27 i 28 czerwca o godzinie 21:00 w Centrum Kultury Zamek.

GOLGOTA PICNIC - fot. David Ruano (16)_małe

 źródło: materiały Organizatora

fot. David Ruano (materiały prasowe Festiwalu)