Enter Enea Festival baner9. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną wybitnego polskiego muzyka, Leszka Możdżera  odbędzie się w dniach 17 – 19 czerwca, nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Muzyczne spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego na stałe wpisały się już do koncertowego kalendarza Poznania. Wyróżnikami Festiwalu są jego plenerowa kameralność oraz autorski program skierowany na premiery i projekty specjalne Leszka Możdżera będące przeglądem muzycznych fascynacji artysty.

Enter Enea Festival prezentacje różnorodną scenę jazzową, inspirującą dla muzyków zajmujących się gatunkami pokrewnymi lub szukających inspiracji na przecięciu sztuk. Ważnym elementem programowym jest też spotkanie muzyki improwizowanej, ludowej,  klasyki i muzyki elektronicznej. W programie wydarzenia zabrzmią między innymi bałkańska orkiestra dęta, elektroniczny jazz i fortepianowy koncert solowy.

Na festiwalowej scenie wystąpi między innymi Jojo Mayera & Nerve. Nerve powstało w latach 90. Na przestrzeni lat muzycy inspirowali się szerokim spektrum muzyki elektronicznej, poprzez Jungle, Dub Step, czy aż po Minimal, w których zawsze szukali pola do improwizacji. Zespół z ogromnym sukcesem i charyzmą zintegrował jazzowe brzemienia w erę cyfrową, dbając o rock’n rollowego ducha, co zapewnia niepowtarzalną formę ekspresji i znakomite brzmienia.

Szlachetną antytezą do tej propozycji będzie koncert Chrisa Jarreta, jednego z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych. Muzyka Chrisa Jarretta ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii jazzu. Wpływy, które można usłyszeć w jego muzyce pochodzą od Sergeja Prokofiewa, Charlesa Mingusa, Franka Zappy, łącząc się w jego autorskim wykonaniu w prawdziwy kalejdoskop.

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki od początku jej muzycznej kariery oraz Cezary Konrad. Muzycy spotkali się między innymi przy nagraniu płyty Fjord Susan i Martina Weinerta, wydanej w 2015 roku. Fragmenty tego materiału usłyszymy w specjalnym koncercie na głos, gitarę, bas, perkusję i fortepian.

Punktem wyjścia dla organizacji Festiwalu była prezentacja i popularyzacja najwyższej jakości muzyki jazzowej, kojarzonej dotąd z elitarnymi klubami muzycznymi, w niezobowiązującym plenerze. Sponsorem tytularnym Festiwalu jest Enea. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.  Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”.

Program Enter Enea Festival 2019

Poniedziałek — 17.06

20:00 Wernisaż w ABC Gallery i Poznań Visual Park:

Kraina pieczonych gołąbków / Agnieszka Antkowiak, Sławomir Brzoska, Jarosław Fliciński, Izabela Gustowska, Jędrzej Hofman, Bartosz Kokosiński, Piotr C. Kowalski, Łódź Kaliska, Marcin Łukasiewicz, Ewa Partum, Anne Peschken/Marek Pisarsky (Urban Art), Sławomir Toman, Mirella von Chrupek

Strzeszynek – Wypoczynek / replika neonu według projektu Zbigniewa Kaji

21:30

Dagadana i goście

22:30

Teatr Pieśni Kozła feat. Leszek Możdżer

Raport Kasandry

Wtorek — 18.06

19:30 Taksim Trio

21:00 Jojo Mayer Nerve

22:30

Nigel Kennedy & Leszek Możdżer z zespołem

Środa — 19.06

19:30

Susan Weinert / Martin Weintert / Leszek Możdżer / Cezary Konrad

Reunion Quartet

21:00

Chris Jarrett feat. Leszek Możdżer

22:30

Kočani Orkestar