To był niezapomniany wieczór wypełniony muzyką z lat 60. kiedy to na parkietach, w domach kultury i w salach koncertowych zaczynał królować rock’n’roll. Początki gatunku, który szturmem zdobył serca młodej publiczności przypomniał poniedziałkowy koncert 60 lat poznańskiego rock’n’rolla, który odbył się w klubie Blue Note.

24 marca 1959 roku, w gdańskim Rudym Kocie oficjalnie narodził się Rock and Roll!!! Tego dnia odbył się pierwszy koncert zespołu Rhythm and Blues powołanego przez redaktora Franciszka Walickiego. Po kilku miesiącach rock and rollowa fala dotarła do Poznania. 20 września 1959 roku w domu kultury Stomil, odbył się pierwszy rock and rollowy koncert. W zespole, którego założycielem był Tomasz Dziubiński grali: Wojciech Kędziora Korda, Paweł Höehnen, Wojciech Lipiński i Zbigniew Starzyński. Dziś mało kto pamięta, że z zespołem śpiewała Hanna Kędziora – siostra Wojciecha.

Podczas poniedziałkowego koncertu w klubie Blue Note na jednej scenie spotkali się przyjaciele sprzed lat. Przed publicznością ponownie, po wielu latach nieobecności na muzycznej scenie Poznania, wystąpiły takie zespoły jak: Grupa MY, Aspekt, Bardowie, Elitar-7, Grupa Huberta Szymczyńskiego, Komety, Sekwens, Violiny oraz Manufaktura Czterech Dyrektorów.

Wspólne śpiewanie, przyjacielskie pogawędki, a także wspomnienia z dawnych lat wypełniły cały klub, a zabawa z publicznością trwała do późnych godzin nocnych.

[fot. Michał Porada]