To była niezapomniana noc! 50 instytucji i ponad 200 wydarzeń – w sobotę, 18 maja odbyła się długo wyczekiwana i ciesząca się ogromną popularnością, Noc Muzeów.

W organizację tegorocznej edycji włączyły się nie tylko muzea i galerie, ale również takie instytucje jak: Brama Poznania, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, Muzułmańskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, Dom Polonii, czy Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę jedną noc była między innymi wystawa zabytkowych samochodów, która zagościła na parkingu przed Centrum Kultury Zamek. Były samochody okresu PRL-u, zabytkowe motocykle, a nawet historyczne rowery.

Wśród innych wydarzeń wartych zapamiętania należałoby wymienić niecodzienną wystawę Chaos / Kosmos przygotowaną wspólnie przez Bibliotekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Instytut Fizyki UAM. Uczestnicy, którzy zajrzeli tego wieczoru do Sali Posiedzeń przy ul. Mielżyńskiego mieli wyjątkową okazję zobaczyć unikatowe dzieła astronomiczne, wśród których były takie perełki jak dwa pierwsze wydania De revolutionibus orbium coelestium z 1543r. i 1566r. Mikołaja Kopernika, czy dzieła Machina coelestis Jana Heweliusza.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym można było wziąć udział w tworzeniu największego kornetu świata, który przez kolejne miesiące będzie zdobił hol Muzeum. Wszystko w związku z jubileuszem przybycia do Wielkopolski osadników z Bambergu, którzy już od 300 lat współtworzą społeczność Poznania.

Kolejna Noc Muzeów – pełna atrakcji z dziedziny kultury, sztuki i nauki już za rok.

[fot. Marta Łuczkowska]