Balkan Film FestJuż 21 maja w Kinie Muza rozpocznie się przegląd filmów bałkańskich, który  odbędzie się w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich. Przegląd filmowy zaprezentuje różne odcienie kinematografii pochodzącej z południowej Europy i stanowi ciekawą wędrówkę poprzez kulturę krajów Półwyspu Bałkańskiego, pretendujących do wstąpienia do Unii Europejskiej.

Przez 6 dni, publiczność będzie mogła obejrzeć 12 filmów podzielonych na regionalne bloki tematyczne poświęcone Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowie, Albanii, Serbii oraz Macedonii Północnej. W większości będą to obrazy nakręcone w ostatnich kilku latach, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce. Wyjątek stanowi kultowy film Emira Kusturicy, Underground, który zostanie pokazany w sobotę, 25 maja.

Underground, z muzyką Gorana Bregovica stanowi próbę zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991. To niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed wojną w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy, nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na zewnątrz, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

Balkan Film Fest potrwa do 26 maja.

Partnerem przeglądu jest Instytut Filologii Słowiańskiej UAM przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szczegółowy program Balkan Film Fest jest dostępny tutaj.