FRebeka - Post dreamsani poznańskiego zespołu Rebeka musieli czekać na nowy album aż dwa lata. W lutym 2019 roku ukazał się długo wyczekiwany krążek zatytułowany Post dreams. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny nagrali materiał, który przypomina wszystkim marzycielom o tym, że istnieje świat równoległy, a dzięki tej płycie można się w nim bez problemu zanurzyć.

– Post dreams to prawdopodobnie najbardziej piosenkowa płyta Rebeki. Staraliśmy się zawrzeć w niej mnóstwo różnorodności. Z jednej strony wydaje się utkana z delikatnych ornamentów, z drugiej strony uderza potężną falą przesterowanych gitar i ciężkich bębnów – zdradza Iwona Skwarek.

Trzeba przyznać wokalistce rację – Post dreams to album bardzo melodyjny i taneczny, a jednocześnie melancholijny, wypełniony różnorodnymi dźwiękami. Elektroniczne, ale niezwykle taneczne brzmienie uzupełniają nie tylko bębny i gitary, ale również subtelne dźwięki skrzypiec i wiolonczeli. Te ostatnie dodają smaczku i są szczególnie eksponowane w tych nieco spokojniejszych utworach, bo i refleksyjnych ballad na nowej płycie Rebeki nie brakuje.

Post dreams, czyli 11 utworów, w tym aż trzy w języku polskim, utrzymanych w stylistyce ambitnego electro popu zabiera słuchacza w niezwykłą krainę marzeń na jawie – można myśleć, można marzyć, można oddać się refleksji nad sobą i nad życiem. Pomogą w tym oniryczne ballady i magiczny głos wokalistki, który snuje się delikatnie pomiędzy kolejnymi wersami. Spokojne utwory, które przebijają się w drugiej części albumu, poprzedzone zostały żywszymi, bardziej tanecznymi piosenkami, przy których można wirować zarówno na parkiecie, jak i na zielonej łące. Post dreams jest bowiem takim albumem, przy którym można się bawić albo marzyć. Doskonale sprawdzi się również podczas długiej podróży samochodem – najlepiej gdzieś w nieznane, z dala od szumu wielkich miast i mocnych świateł.

Rebeka to zespół założony w 2008 roku w Poznaniu przez Iwonę Skwarek. Dwa lata później do wokalistki, instrumentalistki, autorki tekstów i kompozytorki dołączył Bartosz Szczęsny. Od tamtej pory duet nagrał dwie EP-ki i trzy albumy, zagrał wiele koncertów i wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach, jak chociażby Heineken Open’er w Gdyni, Burn Selector w Krakowie i Free Form Festival w Warszawie. Odwiedził też Francję i Niemcy, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Wierzę, że album Post dreams przyniesie Rebece coraz liczniejsze grono fanów i jeszcze więcej koncertów na najważniejszych scenach całego świata. To bardzo dobry album – ambitny, a jednocześnie melodyjny, pełen muzycznych smaczków, wpadający nie tylko w ucho, ale również wgryzający się w duszę słuchacza i zapadający w pamięć.