Nowa MasztalarskaPoznaliśmy zwycięzcę konkursu na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej. Sąd konkursowy „Nowa Masztalarska” ogłosił dziś zwycięzcę na gruntowną modernizację i przebudowę Masztalarskiej 8. Najlepszy okazał się projekt autorstwa pracowni AMC-ANDRZEJ M. CHOŁDZYŃSKI Sp. z o.o.

W najbliższych latach Estradę Poznańską czeka rewolucja, bo zwycięska praca przenosi Scenę na Piętrze do piwnicy. Powstanie tam nowoczesna sala o doskonałych parametrach. Dawna Scena pozostanie nienaruszona, a jej zabytkowy charakter zostanie odpowiednio wyeksponowany.

Ponadto zwycięska praca przewiduje między innymi letnie kino na dachu – z widokiem na ratusz, lekką konstrukcję zadaszenia dziedzińca, który będzie teraz tętnił życiem przez cały rok, wiele nowych pomieszczeń na warsztaty i wystawy, studia nagraniowe w podziemiach, nową restaurację, funkcjonalne kasy i strefę obsługi widza, a budynek będzie w całości dostępny dla niepełnosprawnych. Od ulicy, na parterze powstanie przyjazna kawiarnia, która będzie łącznikiem między Estradą a skwerem Wilhelmiego, który także ma ulec przekształceniom.

Pracownia AMC-ANDRZEJ M. CHOŁDZYŃSKI Sp. z o.o. w drugim etapie konkursu pokonała pięć innych biur projektowych. Wybór projektów był szeroki, dzięki nowatorskiej i dopracowywanej od niedawna w Poznaniu formule konkursu. To tzw. formuła flamandzka. W pierwszym etapie pracownie nadsyłają portfolio i skrótowy opis wizji. Po preselekcji dokonanej na ich podstawie, do drugiego etapu przechodzi grono biur projektowych, które za wykonaną pracę otrzymują finansową rekompensatę. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie finałowe prace miały wysoki poziom. Pierwsza nagroda została przyznana jednomyślnie. W najbliższych tygodniach Estrada Poznańska przystąpi do negocjacji z pracownią, która otrzymała I nagrodę. Przy zapewnieniu funduszy z Miasta Poznania liczymy na zakończenie prac projektowych z pozwoleniem na budowę na koniec 2020 r. Pierwsze prace mogłyby rozpocząć się od 2021 roku w przypadku uzyskania finansowania.

W tym roku Estrada Poznańska obchodzi 65. rocznicę działalności. Siedziba instytucji na Masztalarskiej była niegdyś miejscem występów kultowego kabaretu Tey. Obecnie Estrada organizuje m.in. kwalifikujący do Oscarów® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”, cykl teatralny „Dzieciaki na Piętrze”, zarządza Kinem Muza, Domem Tramwarzaja oraz produkuje letnie wydarzenia kulturalne odbywające się pod szyldem „Lato z Estradą”. Latem 2018 roku z oferty Estrady Poznańskiej skorzystało ponad 50 000 osób.