Dzika gruszaDzika grusza

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja / Turcja

Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan

Scenariusz: Nuri Bilge Ceylan / Akin Aksu / Ebru Ceylan

Obsada: Dogu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar…

Bohater Dzikiej gruszy, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie  i wymarzonej karierze pisarza – okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Hex

Gatunek: horror

Produkcja: Kanada / USA

Reżyseria: Rudolf Buitendach

Scenariusz: Rudolf Buitendach / Christian Piers Betley

Obsada: Ross McCall, Jenny Boyd, Kelly Blatz…

Ben poznaje Amber w turystycznym centrum Kambodży. W egzotycznym klimacie wakacyjny romans staje się co raz bardziej namiętny, a para zostaje wciągnięta w wir niepokojących i niebezpiecznych wydarzeń. Horror oparty na ludowej mitologii Kambodży.

Kraina cudówKraina cudów

Gatunek: animacja

Produkcja: Hiszpania / USA

Reżyseria: Dylan Brown

Scenariusz: Josh Appelbaum / André Nemec

Obsada:

June, urodzona optymistka, dla której każdy nowy dzień jest nową przygodą, niespodziewanie odkrywa nieprawdopodobne, ukryte w lesie wesołe miasteczko – pełne niezwykłych atrakcji i zabawnych mówiących zwierząt. Tyle że coś tam nie gra. June wkrótce odkryje, że park istnieje tylko w jej wyobraźni, jest więc jedyną osobą, która może zaprowadzić tam porządek. Dziewczynka łączy siły z niezwykłymi zwierzakami, by ocalić park i przywrócić jego cudowną atmosferę.

NiedobraniNiedobrani

Gatunek: komedia

Produkcja: USA

Reżyseria: Jonathan Levine

Scenariusz: Dan Sterling / Liz Hannah

Obsada: Charlize Theron, Seth Rogen, June Diane Raphael…

Fred nie jest typem amanta. Potargana broda, kilka zbędnych kilogramów i ciuchy z liceum nie czynią go ikoną stylu. Niewyparzony język i specyficzne poczucie humoru utrudniają zawrotną karierę. Charlotte jest jego zupełnym przeciwieństwem. Piękna, ambitna i powściągliwa przebojem zdobywa polityczne szczyty i mogłaby mieć każdego mężczyznę, gdyby tylko znalazła czas na życie prywatne. Gdy bezrobotny i spłukany Fred Flarsky spotyka po latach swą dawną nianię i miłość z dzieciństwa Sekretarz Stanu Charlotte Field, wydaje się, że nie ma na świecie bardziej niedobranej pary. A jednak coś iskrzy. I to na tyle intensywnie, że Charlotte wbrew protestom doradców, zatrudnia Freda jako autora swych przemówień. Facet ma dobre pióro, jeszcze lepsze serce, ale w wielkim świecie porusza się jak słoń w składzie porcelany. Ona zaś właśnie ogłasza swą kandydaturę na stanowisko prezydenta. Konkurenci już zacierają ręce, bo Fred z pewnością zaprzepaści jej karierę. Chyba, że świat zobaczy w nim to, co dostrzegła ona.

Ogród rodzinny. UkochanyOgród rodzinny. Ukochany

Gatunek: dramat

Produkcja: Czechy / Polska / Słowacja

Reżyseria: Jan Hřebejk

Scenariusz: Petr Jarchovský

Obsada: Anna Fialová, Anna Geislerová, Martin Finger…

Ukochany to ostatnia część trylogii Ogród rodzinny, która rozgrywa się pod koniec lat 50-tych XX wieku. Czechosłowacją rządzą komuniści, a przepaść między przedwojennym i powojennym pokoleniem jest przytłaczająca. Dana, nastoletnia córka Vilmy i Jindřicha, poznaje Mirka podczas wakacji spędzanych u wujostwa na wsi. Gdy zaczyna się rok szkolny, Dana wraca do miasta. Wakacyjna miłość trwa pomimo dystansu i upływu czasu. Zakochani spotykają się w weekendy. Związek Dany jest nieakceptowany przez Jindřicha, który zamierza zapewnić córce idealną przyszłość.

Podły, okrutny, złyPodły, okrutny, zły

Gatunek: biograficzny

Produkcja: USA

Reżyseria: Joe Berlinger

Scenariusz: Michael Werwie

Obsada: Zac Efron, Lily Collins, John Malkovich…

Niewinna twarz Teda Bundy’ego skrywała tajemnice brutalnych mordów, w które Liz Kloepfer długo nie chciała uwierzyć. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły? Losy Bundy’ego śledzi cała Ameryka – to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować, czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

Słodki koniec dniaSłodki koniec dnia

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska

Reżyseria: Jacek Borcuch

Scenariusz: Jacek Borcuch / Szczepan Twardoch

Obsada: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Vincent Riotta…

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

TopieliskoTopielisko. Klątwa La Llorony

Gatunek: horror

Produkcja: USA

Reżyseria: Michael Chaves

Scenariusz: Mikki Daughtry / Tobias Iaconis

Obsada: Linda Cardellini, Raymond Cruz, Marisol Ramirez…

La Llorona. Płacząca kobieta. Przerażająca zjawa uwięziona między Niebem i Piekłem, skazana na okrutny los, który przypieczętowała własnymi czynami.  Samo wymienienie jej imienia wzbudzało postrach na całym świecie od pokoleń. Za życia utopiła własne dzieci w szale zazdrości, po czym rzuciła się za nimi w rzeczne odmęty, płacząc z bólu. Teraz jej łzy są wieczne.  Niosą ze sobą śmierć. Ci, którzy usłyszą jej wołanie w mroku nocy, są zgubieni.  La Llorona czai się w ciemności i poluje na dzieci, rozpaczliwie usiłując zastąpić nimi własne. Z każdym kolejnym stuleciem jej żądza stawała się coraz bardziej nienasycona… a jej metody — coraz okrutniejsze.

Trzy kroki od siebieTrzy kroki od siebie

Gatunek: melodramat

Produkcja: USA

Reżyseria: Justin Baldoni

Scenariusz: Mikki Daughtry / Tobias Iaconis

Obsada: Haley Lu Richardson, Cole Sprouse, Moises Arias…

Stella Grant  już za chwilę będzie miała siedemnaście lat. Jak każda nastolatka nie odrywa się od laptopa i z całego serca kocha swoich najlepszych przyjaciół. Od innych nastolatek odróżnia ją jednak to, że większość życia spędza w szpitalu, cierpiąc na mukowiscydozę. Jej życie to zwyczaje, zasady i samokontrola – to dzięki nim żyje. Wszystko to zostanie poddane wielkiej próbie, gdy pozna czarującego Willa Newmana, również pacjenta szpitala. Ich rodzącą się bliskość torpeduje –  dystans, który muszą od siebie zachować – trzy kroki – aby nie pogorszyć swej sytuacji zdrowotnej. Tylko jak to zrobić, kiedy uczucie zaczyna wymykać się spod kontroli? A do tego Will nie chce się leczyć, nie wierzy w życie odmierzane dystansem trzech kroków. To właśnie Stella spróbuje wszystkiego, by zawalczył o życie i zdrowie. Ale czy uda się ocalić kogoś, kogo kochasz, jeśli nawet nie możesz go dotknąć?