Tydzień Kultury Krajów Bałkanów ZachodnichW dniach 10 – 18 maja 2019 odbędzie się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, organizowany przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie ma na celu popularyzację tego fascynującego regionu Europy, którego tradycje, historia, folklor, a także mozaika wyznań, narodów i kultur stanowią inspirujące i nieprzebrane bogactwo.

Program wydarzenia wiąże się z polskim przewodnictwem w Procesie Berlińskim, czyli konsultacjami Unii Europejskiej z sześcioma państwami Bałkanów Zachodnich: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Kosowem, Macedonią, Serbią, pretendującymi do uczestnictwa w procesie integracji europejskiej. W dniach od 3 do 6 lipca obędzie się w Poznaniu Szczyt Bałkanów Zachodnich, który zgromadzi liderów Unii Europejskiej, przywódców krajów unijnych oraz premierów i prezydentów wszystkich państw Bałkanów Zachodnich. Zanim Poznań stanie się na krótko polityczną stolicą Bałkanów, studenci i wszyscy mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w interesującym programie, który na chwilę uczyni Poznań kulturalną stolicą Bałkanów.

Inaugurację swoistej eksplozji kultury Bałkanów w Poznaniu będzie stanowił koncert zespołu folklorystycznego z Macedonii Mirče Acev, który odbędzie się 10 maja na Placu Wolności. Na scenie wystąpi 16 tancerzy i pięcioosobowa kapela.

13 maja w Collegium Maius przy ulicy Fredry 10 w godzinach 10.00-14.00 odbędzie się panel dyskusyjny pt. Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, w którym udział wezmą wybitni eksperci, reprezentujący wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich. Debata odbędzie się w językach serbskim/ chorwackim/ bośniackim, ale będzie symultanicznie tłumaczona na język polski. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się panel dyskusyjny pt. Kraje Bałkanów Zachodnich – przestrzenie porozumienia. Wśród uczestników debat wystąpią wybitni specjaliści problematyki bałkańskiej. Debata odbędzie się w języku angielskim. Przedmiotem refleksji będą różnorodne kwestie wiążące się z perspektywą Homo balcanicusa jako nowego członka i obywatela Unii Europejskiej, a więc ocena społecznej akceptacji procesu integracyjnego w każdym z krajów.

Świetnie zapowiada się muzyczny program bałkańskiej obecności w majowym Poznaniu. Zespół Damira Imamovicia Sevdah Takht, wykonujący tradycyjną, pełną zmysłowości muzykę Bośni, koncertował na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie, a w Poznaniu wystąpi 15 maja w Klubie w Starym Kinie. W dniu 16 maja o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert pięcioosobowego zespołu Asgje sikur dielli (Nothing Like the Sun) z Kosowa. Pawilon Nowa Gazownia przy ulicy Ewangelickiej 1 zapełni muzyka klasycznego rocka wykonywanego przez kultowy albański zespół.

Miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w dwóch bardzo ciekawych wydarzeniach. W dniu 16 maja w ramach Czwartku Literackiego w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się spotkanie z wybitnym serbskim badaczem literatury i poetą Draganem Boszkoviciem. Autor dotąd znany w Polsce tylko z przekładów jego poezji w kilku czasopismach będzie uczestniczył w promocji polskojęzycznego wydania wyboru poezji, która nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się pod tytułem Bogurodzica, The Clash i To miasto. W dniu 15 maja w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się spotkanie z Minją Bogavac, serbską pisarką, dramaturgiem i reżyserką, autorką zbiorów poezji i kilku powieści.

W dniach od 21 do 26 maja w kinie Muza przez sześć kolejnych wieczorów będzie można zapoznać się z filmografią krajów bałkańskich, które będą reprezentowane przez filmy znane – jak chociażby Underground Emira Kusturicy, po najnowsze produkcje. Balkan Film Fest to tradycyjna manifestacja organizowana przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przewidywane są także wystawy grafiki, malarstwa i prezentacje wideo.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny tutaj