NM_2019_plakat_pionTo będzie wyjątkowa noc! Ponad 50 instytucji kultury przygotowuje 200 wydarzeń, aby już 18 maja zaprezentować poznaniakom swoje najciekawsze zbiory. To wyjątkowe wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością – w ubiegłym roku z atrakcji przygotowanych przez poznańskie instytucje skorzystało 71 000 osób. Czy w tym roku równie chętnie odwiedzimy muzea i galerie?

Do tegorocznej Nocy Muzeów włączyły się nie tylko poznańskie muzea i galerie, ale również takie instytucje jak Brama Poznania, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, CK Zamek, Muzułmańskie Towarzystwo Kulturalno- Oświatowe, Dom Polonii, czy Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych na tę wyjątkową noc warto przybliżyć propozycję Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań, które zajmuje budynek dawnej podstacji transformatorowej, zbudowanej dokładnie 90 lat temu. Można w nim obejrzeć pamiątki z blisko 140 lat historii komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wśród nich zdjęcia, bilety, rozkłady jazdy i zabytkowe tablice, ale także oryginalne elementy pojazdów, w których można usiąść czy przedziurkować bilet. Warto zobaczyć m.in. makietę części trasy PST oraz tablicę ze schematem miasta, używaną przez dziesięciolecia do monitorowania układu zasilania sieci.

Warto też wybrać się do Muzeum Ubioru, w którym będzie można przyjrzeć się wnętrzu zabytkowej sukni, a także obejrzeć stroje historyczne i posłuchać prelekcji na temat historii dodatków do ubioru.

Tematem przewodnim tegorocznej nocy w Muzeum Archeologicznym będą Jaćwingowie. Muzeum przygotowuje oprowadzania kuratorskie, w tym również oprowadzanie w ciemności, a także wykłady popularno-naukowe i pokazy filmowe. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością występ zespołu folklorystycznego Dziadostwo i pokaz walk wojów ze Stowarzyszenia Grodu Radzim.

Brama Poznania zaprasza Małą Noc Muzeów z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci, a także premierę Poznańskiego Szlaku Nauki. Biblioteka Raczyńskich proponuje oprowadzania kuratorskie z Dorotą Gołębiewską po wystawie Polonica XVI w. w Bibliotece Raczyńskich. Z kolei Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk proponuje otwarcie wystawy druków astronomicznych i fizycznych Chaos/Kosmos, oraz posterowej wystawy jubileuszowej Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego. Wystawa połączona będzie z prezentacją unikatowych dzieł astronomicznych (obejmujących okres od XV do XX w.) autorstwa m.in. Mikołaja Kopernika (dwa pierwsze wydania De revolutionibus orbium coelestium z 1543 i 1566 r.), Jana Heweliusza (Machina coelestis) oraz innych wybitnych astronomów, a także druków z dziedziny fizyki, dotyczących teorii chaosu (we współpracy z Biblioteką Wydziału Fizyki UAM). Wśród atrakcji dodatkowych są: tematyczna gra planszowa dla uczestników, wystawa fotografii i pokaz eksperymentów fizycznych.

Jak co roku do wydarzenia przyłącza się Muzułmańskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, które przygotowuje między innymi wykład o Ramadanie, prezentację o osiągnięciach muzułmanów w okresie ” złotej ery islamu”, przedstawienie teatralne w wykonaniu aktora Hacen Sahraoui i jego gości oraz warsztat kaligrafii arabskiej i pokazową lekcję języka arabskiego. Na dziedzińcu na wszystkich zwiedzających będzie czekała kawa, herbata, daktyle, chleb pita i hummus.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia.