EvaArturo Pérez-Reverte, hiszpański mistrz powieści szpiegowskiej powraca! W marcu, nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się najnowsza książka popularnego na całym świecie autora. Eva to wciągający thriller szpiegowski osadzony w drugiej połowie lat 30. XX wieku.

Arturo Pérez-Reverte już od lat fascynuje czytelników, odkrywając przed nimi mroczny i pozbawiony sensu świat konfliktów zbrojnych. Doskonale wie o czym pisze – przez ponad dwadzieścia lat pracował jako korespondent wojenny, relacjonując tragiczne wydarzenia w Libanie, na Saharze, w Nikaragui, Czadzie, Mozambiku, a także kryzys w Libii, rewolucję w Rumunii i wojnę na Półwyspie Bałkańskim. Był świadkiem wielu okrucieństw i niezrozumiałych, pozbawionych sensu walk zbrojnych, w których całkowicie zatracało się człowieczeństwo. Obrazy, które widział i wydarzenia, których był świadkiem odcisnęły swoje piętno i wielokrotnie przewijały się w późniejszych powieściach autora.

W 1995 roku Arturo Pérez-Reverte zrezygnował z dziennikarstwa i zajął się literaturą. Jego kolejne powieści wydano w kilkudziesięciu krajach świata i przetłumaczono na wiele języków. Wiele z nich zostało również zekranizowanych, jak chociażby Klub Dumas w głośnym filmie Romana Polańskiego Dziewiąte wrota.

Tym, co charakteryzuje najnowszą powieść hiszpańskiego autora jest brak dynamizmu i leniwie płynąca akcja, tocząca się w cieniu konfliktu na Półwyspie Iberyjskim. Jest rok 1937, Hiszpania zmaga się z wojną domową, toczoną przez rząd Republiki Hiszpańskiej wyłoniony przez koalicję Frontu Ludowego i wspierające go siły liberałów, republikanów, komunistów, socjalistów i anarchistów a prawicową opozycją. Przez wielu historyków konflikt ten jest uznawany za preludium II wojny światowej – obie strony były bowiem wspierane przez siły zagraniczne, których podział doskonale obrazuje późniejsze sojusze. W samym sercu konfliktu znajduje się Lorenzo Falcó – główny bohater powieści Eva.

Pozbawiony wszelkich zasad najemnik zostaje wysłany do Maroka. Jego jedynym celem jest wykonanie powierzonej mu misji – odzyskanie cennego ładunku ze statku, który został zmuszony zakotwiczyć w Tangerze – portowym mieście na północy kraju. Błądząc wąskimi uliczkami portowego Tangeru, za wszelką cenę stara się uniknąć śmierci. Z niegasnącą czujnością przygląda się wszystkim mijanym twarzom, w których próbuje rozpoznać wrogów i przyjaciół. Z coraz większym trudem pokonuje przeciwności losu i uchodzi z życiem. Na jego drodze pojawiają się równie bezwzględni wrogowie – mężczyźni, dla których jest wyłącznie celem rozgrywek politycznych i nieprzeciętnej urody kobiety. Wśród tych ostatnich znajduje się również piękna Eva – femme fatale, złowrogi duch z przeszłości. Czy pozbawiony wszelkich zasad Lorenzo Falcó straci swą czujność i zafascynowany niebezpieczną kobietą, wpadnie w ramiona śmierci?