Biblioteka Raczyńskich ufundowana przez Edwarda hr. Raczyńskiego to najstarsza  nieprzerwanie istniejąca biblioteka publiczna w Polsce. Została otwarta 5 maja 1829 roku, a jej siedziba przy pl. Wolności w Poznaniu to jeden z rozpoznawalnych symboli miasta oraz pierwszy w Polsce budynek wzniesiony na cele biblioteczne. Z jej księgozbioru korzystają już kolejne pokolenia czytelników. Dziś  Biblioteka Raczyńskich to gmach główny, 39 filii w całym Poznaniu oraz trzy muzea literackie.  W 2018 roku z blisko dwóch milionów zbiorów korzystało niemal 80 tysięcy czytelników.

Z okazji  jubileuszu  190-lecia  w maju zapraszamy na  spotkania autorskie, prezentujące różne gatunki literackie.  Rozmawiać będziemy o literaturze obyczajowej, fantastyce, reportażu, kryminalne i poezji. Naszymi gośćmi będą między innymi: Andrzej Poniedzielski (7 maja), Jakub Ćwiek (9 maja), Ałbena Grabowska (10 maja), Katarzyna Zyskowska (22 maja) i Monika Sznajderman (27 maja).

Pokażemy też biblioteczne  skarby, czyli na co dzień przechowywane w zbiorach specjalnych szesnastowieczne polonika: m.in. traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ostatnie dzieło Mikołaja Reja i debiut poetycko-translatorski Mikołaja Kopernika. Wernisaż wystawy „Polonica XVI wieku w Bibliotece Raczyńskich” odbędzie się w środę, 8 maja o godzinie 18:00.

Nie zabraknie spotkań z literaturą dla dzieci –  na młodych czytelników czeka spektakl „Pchła Szachrajka”, który zostanie wystawiony w sobotę 11 maja, a także warsztaty literackie, plastyczne, konstrukcyjne i przyrodnicze.