Przed nami „długi weekend”. Spośród wielu atrakcji, jakie przygotowano na te kilka majowych dni, wybraliśmy – naszym zdaniem – najciekawsze z nich.

Wolsztyn

W sobotę, 4 maja w Parowozowni w Wolsztynie odbędzie się XXVI Parada Parowozów. Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i Europie. Każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów i miłośników kolejnictwa, sam Wolsztyn zaś staje się światową stolicą pary.

Podczas wydarzenia w parowozowni zaprezentują się czynne lokomotywy parowe przybyłe z Polski i zagranicy. Niezwykle ciekawe będą również towarzyszące Paradzie przygotowania, będące jedyną w swym rodzaju okazją, by zapoznać się ze wszystkimi przybyłymi parowozami od strony technicznej – obserwując przeglądy i drobne naprawy, obrządzanie czy też przygotowywanie lokomotyw do jazdy. Parada jest również szansą do skorzystania z organizowanych w tym czasie przejazdów pociągami retro, gruntownego zwiedzenia zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej codzienną pracą.

Dzień wcześniej, 3 maja zostanie wystawione wieczorne, multimedialne widowisko Światło, para, dźwięk, w którym parowozy prezentują się w oprawie niezwykłej – w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary, przy monumentalnej muzyce.

Józefów k. Chocza

Długi weekend majowy to rozpoczęcie sezonu na Dzikim Zachodzie, czyli w Westernland w Józefowie k. Chocza. W bogatym programie wydarzenia są między innymi: pojedynki i pokazy w wykonaniu rewolwerowców i szeryfów, przejażdżki dyliżansem w zaprzęgu konnym, malowanie twarzy i dmuchańce dla dzieci oraz konkursy – dojenie dzikich krów, ujeżdżanie wściekłego byka rodeo.

Dodatkowo 1, 3 i 5 maja odbędą się pokazy śpiewu, tradycyjnego tańca i obrzędów indiańskich.

Rakoniewice

1 maja w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach odbędzie się pożarniczy festyn rodzinny, podczas którego nie zabraknie rodzinnych gier i zabaw, strażackich konkurencji sprawnościowych, interaktywnego turnieju dla całych rodzin. Wśród atrakcji zostaną przygotowane stanowiska edukacyjne oraz pokazy: mobilnego symulatora, sali edukacyjnej, sprzętu strażackiego, pierwszej pomocy, gaszenia pożarów. Festyn rozpocznie się o godzinie 13:00.

Wronki

W dniach 1 – 5 maja odbędą się Dni Wronek. Wśród zaproszonych artystów, którzy wystąpią przed szeroką publicznością są między innymi: pARTyzant, Golden Life, Gosia Andrzejewicz, Ania Rusowicz, Raz Dwa Trzy i Gromee. Ponadto na wszystkich uczestników będą czekały potańcówki i występy lokalnych zespołów.