Wiesław Myśliwski_fot. Michał GąciarzPoznaliśmy laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza. Został nim Wiesław Myśliwski –prozaik, dramaturg, scenarzysta, redaktor. Jeden z największych żyjących polskich pisarzy.

Dorobek literacki Wiesława Myśliwskiego obejmuje takie pozycje jak: Nagi sad, Złodziej, Klucznik, Kamień na kamieniu, Widnokrąg, Traktat o łuskaniu fasoli, czy Ucho igielne.

Wszystko, co dzieje się w świecie Myśliwskiego, dzieje się między człowiekiem a człowiekiem. Historia, polityka, miłość, miłosierdzie, dobro i zło – to nie idee, to zdarzenia, spotkania: z radzieckim czy niemieckim żołnierzem, z sanitariuszką, pasterzem, nauczycielem, prostytutką, księdzem, policjantem, szewcem, sklepową, z żydowską dziewczynką… To konkretne twarze i biografie, rozmowy wpisujące się w horyzont naszego świata, tworzące naszą opowieść o samych sobie. I o nas samych – mówi Bogumiła Kaniewska o pisarstwie Wiesława Myśliwskiego.

Wśród nominowanych w tym roku do Nagrody – Stypendium Stanisława Barańczaka są: Tomasz Bąk, Mira Marcinów i Dawid Szkoła. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 maja.

[fot. Michał Gąciarz]