Ja_jestem_hamlet_material z prob, fot. Wiktor Napierala (3)26 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Ja jestem Hamlet w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

Strzeżcie się zwykli ludzie, szarzy ludzie bez tego czegoś w środku, zwyczajni ludzie, normalni, przeciętni zjadacze chleba, ludzie – ciułacze codzienni; strzeżcie się, ludzie – tak zwani wszyscy obywatele, ludzie – rodacy, sąsiedzi, bracia, jak każdy ogół w większości!

Ja jestem Hamlet, co wam dupska skopie czarownie!

Ja jestem Hamlet, co się wam dobierze do wszystkiego, co wasze, a wszystko, co wasze, jest do dobrania się przeze mnie, bo ja wiem i znam was aż za dobrze!

Ja jestem artysta, który się ponad waszym niczym unosi i pęcznieje sobą!
Ja jestem krzyk wielkości pojedynczej, uciemiężonej przez prymitywizm matek!

Ja jestem dziedzic spotworniałych ojców!

Ja jestem Hamlet i wyreżyseruję wam taki świat, na jaki zasłużyliście!

Agata Duda-Gracz jest reżyserką teatralną, scenografką, autorką scenariuszy. Pracuje w najważniejszych polskich teatrach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Opolu i w Poznaniu. Inspiruje się kamieniami milowymi światowej kultury – pracami Geneta, Camusa, Twaina, Büchnera, Szekspira i Gogola, na każdym z przedstawień odciskając jednak – jak przystało na jedną z czołowych postaci współczesnego teatru autorskiego – wyraźne piętno własnej wyobraźni: od scenariusza i języka, przez wizję plastyczną, kostiumy, charakteryzację, aż po reżyserię. W spektaklach mierzy się z ponadczasowymi zagadnieniami dotyczącymi dwoistości ludzkiej natury i istoty zła, umiejętnie operując metaforą, komizmem, emocjami i kontekstami.

Spektakl Teatru Nowego w Poznaniu Ja jestem hamlet jest pięćdziesiątym przedstawieniem w jej dorobku artystycznym.

Spektakl zostanie również wystawiony 28, 29 i 30 kwietnia.

[fot. Wiktor Napierała]