Tydzień Kina HiszpańskiegoJuż w piątek, 5 kwietnia w Kinie Muza rozpocznie się kolejna edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego. To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii, święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino.

W programie prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, a różnorodność gatunkowa i tematyczna sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie. W ramach Tygodnia Kina Hiszpańskiego prezentowane są najgłośniejsze i najbardziej intrygujące nowe hiszpańskie filmy, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Wśród nich filmy prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobywcy prestiżowych nagród. Wiosną 2019 roku już po raz 19. zapraszamy w filmową podróż przez Półwysep Iberyjski, od centrum stołecznego Madrytu, przez Kraj Basków, po Katalonię i Andaluzję.

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i Instytutem Cervantesa w Krakowie.

Program 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego w Poznaniu

Piątek, 05 kwietnia

godzina 18:30 – Kochani bracia i siostry – film otwarcia, reż. Marta Díaz de Lope Díaz

Zagorzała katoliczka, Camen od 30 lat wierna swemu religijnemu bractwu, jest o krok od zostania jego przewodniczącą. Niestety, niezbyt uczciwe wybory wygrywa groteskowy, arogancki szowinista Ignacio, który chce się jej pozbyć. Czy Carmen znajdzie sposób na podstępnego konkurenta?

godzina 20:30 – Berlin. Barcelona, reż. Elena Trapé

Czworo znajomych jedzie do Berlina złożyć niespodziewaną wizytę swojemu przyjacielowi, Comasowi z okazji jego urodzin. Na miejscu okazuje się jednak, że nie wita on ich tak ciepło, jak się spodziewali. Napięcie rośnie, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.

Sobota, 6 kwietnia

godzina 18:30 – Diana, reż. Alejo Moreno

Sofía jest luksusową prostytutką, a Jano młodym, ambitnym biznesmenem, który pewnej nocy korzysta z jej usług. Zafascynowany Sofią, coraz częściej ją odwiedza. Z czasem dziewczyna zaczyna czuć się osaczona i postanawia bronić się przed natrętnym klientem. Jak daleko będzie zmuszona się posunąć? godzina 20:30 – To jej szukam,  reż. Sara Gutiérrez Galve

30-letni Max i jego współlokatorka Emma są dobrymi przyjaciółmi, chociaż chłopak ma nadzieję na coś więcej. Kiedy Emma postanawia się wyprowadzić, Max jest rozczarowany. Pełen wątpliwości i niepokoju czuje potrzebę zmiany. Inspiracji szuka nocą na ulicach Barcelony, gdzie nie brak fascynujących postaci.

Niedziela, 7 kwietnia

godzina 18:30 – Kto co zaśpiewa, reż. Carlos Vermut

Lila Cassen przygotowuje się do triumfalnego powrotu na muzyczną scenę, ale krótko przed koncertem ulega wypadkowi i traci pamięć. Violeta zdominowana przez agresywną córkę, Martę, po godzinach naśladuje Lilę Cassen w barze karaoke, gdzie pracuje. Pewnego dnia Violeta otrzymuje kuszącą propozycję. Ma nauczyć Lilę Cassen być… Lilą Cassen.

godzina 20:45 – Petra, reż. Jaime Rosales

Współczesna grecka tragedia. Petra nigdy nie poznała swojego ojca, jednak po śmierci matki postanawia go odnaleźć. Trop prowadzi do Jaumego, artysty słynącego zarówno ze swoich ekscentrycznych dzieł, jak i trudnego charakteru. Pragnąc się do niego zbliżyć, przyjeżdża do jego domu, by zostać jego uczennicą. Tam zostaje wplątana w rodzinne intrygi.

Poniedziałek, 8 kwietnia

godzina 20:30 – Podróż po pokoju matki, reż. Celia Rico Clavellino

Leonor chce wyfrunąć z rodzinnego gniazda, ale nie ma odwagi powiedzieć o tym matce. Estrella nie chce, żeby jej córka wyjechała, ale też nie jest w stanie zatrzymać jej przy sobie. Czy uda im się zmierzyć się z nowym, nieznanym etapem życia?

Wtorek, 9 kwietnia

godzina 20:30 – Mokra robota, reż. Gracia Querejeta

Leyre jest rozwiedzioną, zamożną kobietą, mieszkającą w luksusowej willi w Bilbao. Kłótnia z byłym mężem, który grozi, że przestanie utrzymywać ją i ich syna, wymyka się spod kontroli i kończy tragedią. Chcąc ochronić rodzinę, Leyre nieświadomie doprowadza do kolejnych dramatycznych wydarzeń.

Środa, 10 kwietnia

godzina 18:30 – Tchórzliwa miłość, reż. Carmen Blanco

Opowiedziana ze szczerością historia dwójki młodych, zagubionych ludzi, stojących przed szansą odbudowania wielkiej przyjaźni, która ich niegdyś łączyła. Eva jest silną, niezależną, młodą kobietą, która na wakacje wraca do rodzinnego miasta. Czy nieoczekiwane spotkanie z kiedyś bliskim jej Rubenem zmieni jej plany?

godzina 20:30 – Yuli, reż. Icíar Bollaín

Carlosa Acosty – Kubańczyka, pierwszego czarnoskórego tancerza baletowego, który wcielał się w postaci napisane dla białych i występował na deskach Houston Ballet i The Royal Ballet.

Czwartek, 11 kwietnia

godzina 18:30 – Superlópez, reż. Javier Ruiz Caldera

Inspirowana serią komiksów, parodia Supermana. Od kiedy przybył na Ziemię z planety Chitón, jego życie nie jest łatwe. Superlópez ma rentgen w oczach, czyta w myślach, lata i jest w stanie zatrzymać pędzący wagon metra. Jak tu się nie wyróżniać? I co na to jego licealna miłość, Luisa Lanas?

godzina 20:45 – Bez końca, reż. César Esteban Alenda, José Esteban Alenda

Film drogi rozgrywający się między Kadyksem, Malagą i Madrytem. Historia miłości i podróży w czasie. Javier przybywa z przyszłości, aby odzyskać utraconą miłość Marii. Wspólnie doświadczają magii pierwszego spotkania i powtarzają podróż, która rozpoczęła się świtem w Madrycie i zakończyła zachodem słońca na andaluzyjskim wybrzeżu.