Władcy przygódWładcy przygód. Stąd do Oblivio

Gatunek: przygodowy

Produkcja: Polska

Reżyseria: Tomasz Szafrański

Scenariusz: Tomasz Szafrański

Obsada: Kamila Bujalska, Alicja Dąbrowska, Weronika Kaczmarczyk…

Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę. Uruchamiając tajemniczy gramofon, przypadkiem sprowadzą do ziemskiego wymiaru Eddiego – uciekiniera z krainy Oblivio. Skierują tym samym na siebie gniew Łowców Głów, którzy za wszelką cenę będą chcieli ukarać zbiega. „Za wszelka cenę” oznacza, że nie zawahają się zdeatomizować każdego, kto stanie im na drodze. Czy Frankowi i Izce uda się uratować Eddiego? Czy ich przyjaźń przetrwa pomimo problemów, które czekają ich po drodze?

Ciemno, prawie nocCiemno, prawie noc

Gatunek: kryminał

Produkcja: Polska

Reżyseria: Borys Lankosz

Scenariusz: Magdalena Lankosz / Borys Lankosz

Obsada: Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Agata Buzek…

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas.

GirlGirl

Gatunek: dramat

Produkcja: Belgia

Reżyseria: Lukas Dhont

Scenariusz: Lukas Dhont / Angelo Tijssens

Obsada: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart…

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia tożsamości.

KapitanKapitan

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja / Niemcy / Polska

Reżyseria: Robert Schwentke

Scenariusz: Robert Schwentke

Obsada: Max Hubacher, Milan Peschel, Frederick Lau…

Ostatnie chwile II wojny światowej. Walczący o przetrwanie młody niemiecki żołnierz znajduje mundur hitlerowskiego dowódcy i przejmuje jego tożsamość. Wkrótce upodabnia się do zbrodniarzy, przed którymi pragnął uciec.

To myTo my

Gatunek: thriller

Produkcja: USA

Reżyseria: Jordan Peele

Scenariusz: Jordan Peele

Obsada: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss…

Akcja dzieje się we współczesnych czasach w południowej Kalifornii. Kobieta wraca w swe rodzinne strony do domku na plaży, w którym spędziła dzieciństwo. Przyjeżdża tu z mężem oraz dziećmi, aby odnaleźć letnie wytchnienie. Ścigana przez niewyjaśnione i nierozwiązane traumy z przeszłości oraz dziwaczne zbiegi okoliczności, Adelaide czuje, że paranoja, w której się znalazła, narasta z niepohamowaną siłą. Kobieta czuje, że coś złego spotka jej rodzinę. Po relaksującym dniu na plaży, który spędza z rodziną i przyjaciółmi, Adelaide wraca do letniego domu. Kiedy nastaje zmrok, Wilsonowie odkrywają cztery sylwetki stojące na podjeździe: sobowtóry ich rodziny.

ZłodziejaszkiZłodziejaszki

Gatunek: dramat

Produkcja: Japonia

Reżyseria: Hirokazu Koreeda

Scenariusz: Hirokazu Koreeda

Obsada: Lily Franky, Sakura Andô, Mayu Matsuoka…

Złodziejaszki to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny żyjącej na przedmieściach Tokio. Utrzymują się najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążąc koniec z końcem, to gdy jednak pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z rodzinnej przeszłości.