Yohanne Lamoulere - Marsylia. Poza centrum - wystawa fotografiiJuż w poniedziałek, 18 marca rozpoczną się w Poznaniu XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Marsylia. W bogatym i różnorodnym programie wydarzeń nie zabrakło koncertów znakomitych artystów, wystaw i projekcji filmowych.

Marsylia, drugie co do wielkości miasto we Francji jest miejscem niezwykłym, z długą, sięgającą Starożytności, historią. Jako port na Morzu Śródziemnym, największy we Francji, przyciągała zawsze imigrantów, byli wśród nich Włosi, Ormianie i Arabowie. Jest to miasto kontrastów, z budynkami zaprojektowanymi przez najsłynniejszych architektów i z zaniedbanymi blokowiskami. Połowa jego mieszkańców głosuje w wyborach na lewicę, a druga połowa na prawicę. Miasto stawia na nowoczesność, nie wszyscy mieszkańcy są jednak beneficjentami tych zmian. Ponadczasowy i niekwestionowany pozostaje śródziemnomorski urok Marsylii i piękno jej naturalnego położenia. 

XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii rozpocznie otwarcie wystawy fotografii Marsylia poza centrum. Zdjęcia autorstwa Yohanne Lamoulère zostały wykonane w północnych dzielnicach Marsylii, gdzie znajduje się wiele zaniedbanych blokowisk, osiedlowych gett, w których życie jest trudne i bywa niebezpieczne. Miejsca te są bliskie Yohanne Lamoulère, która, z własnego wyboru, mieszka w tej okolicy, potrafi się wtopić w otoczenie i zintegrować z każdym środowiskiem. Artystka lubi fotografować mieszkańców z północnych dzielnic, gdyż, jak mówi: Oni chcą wyrazić siebie. Na swoich osiedlach są królowymi i królami. Stojąc przed obiektywem, przybierają pozę „Patrz, oto ja”. Jest w tym nieufność i poczucie dumy. Patrzą prosto w oczy. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 18 marca o godzinie 18:00 w Domu Bretanii.

Wielokulturowa Rassegna, wielokulturowa Marsylia to już czwartkowe spotkanie z Bruno Allarym, twórcą i liderem zespołu Compagnie Rassegna, który opowie o różnorodności kulturowej zespołu. Uczestnicy spotkania dowiedzą się w jaki sposób wielokulturowość wpływa na tożsamość grupy i jej propozycje artystyczne oraz przekaz, jaki niesie. Usłyszymy, jak artyści z zespołu pokonują bariery kulturowe w pracy twórczej oraz jak ich twórczość ma się do wielokulturowości dzisiejszej Marsylii. Dowiemy się na przykładzie Compagnie Rassegna, czy dialog międzykulturowy jest właściwą i jedyną? drogą do pokonywania konfliktów, wzajemnego poznania i tworzenia różnorodnego, szanującego się społeczeństwa. Spotkanie z Bruno Allarym odbędzie się 21 marca o godzinie 18:00 w Domu Bretanii.

Dzień później zespół Compagnie Rassegna wystąpi w klubie Blue Note. Na program koncertu złożą się piosenki śpiewane na co dzień przez mieszkańców wielokulturowego rejonu Mare Nostrum. Usłyszymy pełne energii lub nostalgii utwory oksytańskie, andaluzyjskie (flamenco), neapolitańskie, greckie, bałkańskie, korsykańskie, algierskie czy tureckie. Wykonywany przez Compagnie Rassegna program jest zbiorowym dziełem, przygotowanym pod kierunkiem artystycznym Bruno Allary’ego (gitara), w którym artyści dzielą się swymi rodzimymi tradycjami muzycznymi, dialogując ze sobą z elegancją i szacunkiem. Gościem specjalnym wieczoru będzie Annie Ebrel, charyzmatyczna pieśniarka bretońska, która w 2012 nagrała z Compagnie Rassegna album D’une mer à l’autre.  

Wśród tegorocznych propozycji filmowych są takie produkcje jak: Śniegi Kilimandżaro, Dom nad morzem i Marsylski łącznik. Pierwszy z  nich będzie można zobaczyć w poniedziałek, 25 marca w Domu Bretanii. Pozostałe dwa zostaną wyświetlone 28 marca w Kinie Muza.

Szczegółowy program XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii jest dostępny tutaj.