Inna kobieta (1)Człowiek jest istotą, która lubi szufladkować, generalizować, oceniać innych przez pryzmat własnych doświadczeń i przeżyć, a także dzielić świat według dwóch kolorów. Lubimy kiedy otaczająca nas rzeczywistość jest jednoznacznie dobra lub zła, tymczasem okazuje się, że życie nie zawsze jest białe lub czarne, ale posiada wiele odcieni szarości. Różnorodność targających nami emocji oraz niejednoznaczność sytuacji, w których się znajdujemy doskonale odzwierciedla powieść Inna kobieta autorstwa Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej.

To doskonale napisana historia o klasycznym trójkącie małżeńskim, w którym żaden z bohaterów nie jest jednoznacznie zły i godny potępienia, ani też dobry, wymagający współczucia. To pełna sprzecznych emocji, różnokolorowych uczuć i pragnień powieść, która wciąga czytelnika już od pierwszej strony. I chociaż nie ma tutaj zaskakujących zwrotów akcji ani szybko toczącej się fabuły, powieść emanuje tak bogatym wachlarzem emocji, że nie sposób się od niej oderwać nawet na chwilę.

On jeden – mąż, ojciec, kochanek i one dwie – sympatyczne, młode, atrakcyjne, pewne siebie kobiety, które spełniają się na polu zawodowym i rodzinnym. Joannę i Adę łączy coś jeszcze – miłość do tego samego mężczyzny. Obie dostrzegły w nim coś, czego szukały i potrzebowały, żeby poczuć się kobietami atrakcyjnymi, spełnionymi i szczęśliwymi. Niestety, związek trzech serc w dłuższej perspektywie czasu nigdy nie prowadzi do szczerej i prawdziwej radości. Nie da się bowiem budować szczęścia na rozpaczy i łzach innych. Czy jednak należy rezygnować z własnych marzeń i pragnień wyłącznie z powodu ogólnie przyjętego systemu wartości oraz moralności?

Powieść Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej pokazuje, że życie nie zawsze jest czarno-białe. Prowadzona dwutorowo narracja pozwala czytelnikowi zajrzeć w duszę obu kobiet – tej, która jest przyczyną zdrady i tej, która zostaje zdradzona. Obie stają się ofiarami własnych emocji i obie wywołują zarówno sympatię, jak i współczucie u czytelnika. Trudno wybrać tę, której się kibicuje i za którą mocniej trzyma się kciuki. Obie bowiem mają prawo do szczęścia, a życie bywa przewrotne i zaskakujące. Nic, co zdobywamy nie jest pewne i dane nam na zawsze, a miłość należy pielęgnować przez całe życie.

Inna kobieta to powieść przewrotna, przepełniona emocjami, które przenoszą się na czytelnika. Wspólnie z bohaterkami przechodzi kolejne etapy fascynacji inną kobietą, kryzysu małżeńskiego, namiętnego romansu i szarej codzienności targanej sprzecznymi pragnieniami. Inna kobieta to także opowieść o marzeniach, potrzebie bliskości drugiego człowieka, o szczęściu, które bywa ulotne jak motyl.

Wspólna powieść dwóch autorek to książka, od której nie sposób się oderwać. Wciąga czytelnika już od pierwszych stron, pozostawiając niedosyt i rodząc pytanie „co by było, gdyby…?”. Bo przecież zakończenie tej historii mogłoby być zupełnie inne niż zaplanowały to Karolina Głogowska i Katarzyna Troszczyńska.