DT_wydarzenie_115 lutego w Domu Tramwajarza wystąpi zespół Żywiołak, który promuje właśnie swój najnowszy krążek – Wendzki sznyt. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o „polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl „innovative folk” w Skandynawii, czy innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej.

Najnowszy album Wendzki sznyt to kolejne pikantne odkrycia historyczne związane z kulturą Pomorza i jego odwiecznymi mieszkańcami, których etnografia do dziś kojarzy z określeniem „Wendowie”.  Album będący niejako kontynuacją fascynacji zespołu, uchyla tym razem rąbka tajemnicy związaną z morskim korsarstwem z epoki wikingów, nie stroniąc jednocześnie od typowych dla Żywiołaka „przebojów” z tekstami chociażby ulubionego Bolesława Leśmiana czy zapisów nutowych i tekstowych z dzieł Oskara Kolberga czy Łucjana Kamieńskiego.  Wendzki sznyt to bruzda wyryta w umysłach członków zespołu przez bałtycką bryzę oraz kolejne antropologiczne odkrycia i artystyczne uniesienia, które niczym przygody Indiany Jonesa odkrywają przed nami kolejne zapomniane już karty naszej historii.

Zespół Żywiołak występuje w składzie: Robert Jaworski /lira korbowa, fidel renesansowa/, Patrycja Wojkowska /perkusja/, Kamil Strzyżewski /lutnia romantyczna, bas akustyczny/, Wiktoria Kwiatkowska /wokal, przeszkadzajki/ i Zuza Ciszewska /wokal/.