Ciąg dalszyW sobotę, 9 lutego o godzinie 19:00 w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera spektaklu Ciąg dalszy w wykonaniu Grupy Teatralnej Wikingowie.

Tematem spektaklu jest uzależnienie. Tworzywem, na którym pracujemy – taśmy analogowe. Podczas zapisu na taśmę głowica elektromagnetyczna za pomocą „silnego” pola ustawia domeny magnetyczne, a podczas odczytu wychwytuje zmiany pola spowodowane różnym namagnesowaniem taśmy. Podobnie jest w mózgu: tak tworzą się ścieżki neuronalne, jako rodzaj zapisu. Jest to przydatne w uczeniu się, zapamiętywaniu, ale w przypadku uzależnienia zgubne, bo schematy zachowań uzależnieniowych są dosłownie zapisane w mózgu. Dlatego tak trudno z nimi walczyć i dlatego potrafią uaktywnić się po wielu latach abstynencji.

Punktem wyjścia spektaklu są biografie aktorów, zaś punktem dojścia staje się uniwersalna opowieść o zmaganiu się z chorobą, ale przede wszystkim z samym sobą.

W spektaklu Ciąg dalszy wystąpią: Leszek Furmanek, członkowie Grupy Teatralnej Wikingowie w składzie Leszek Noster, Dariusz Baumann, Zbigniew Krakowski oraz aktor Teatr Polskiego w Poznaniu, Piotr Dąbrowski. Autorem tekstu jest Kuba Kapral, spektakl reżyseruje Dorota Abbe.

Wikingowie to projekt społeczno-teatralny założony w 2013 roku przez aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu Dorotę Abbę i mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie, w ramach którego zostały zrealizowane trzy spektakle: Powrót Wikingów opowiadający o losie ludzi bezdomnych, o ich marzeniach i planach, o różnych przyczynach bezdomności, Nibylandia, który traktuje o wychodzeniu z bezdomności oraz Sztama o uprzedzeniach i stereotypach. Spektakle były prezentowane w: Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Suwałkach, Radomiu, Szczecinie, Gnieźnie, Koninie, Jarocinie, Lesznie i Kościanie.

Dla członków grupy teatr ma działanie terapeutyczne: część aktorów opuściła Ośrodek, większość pracuje i, przede wszystkim, praca mobilizuje ich do zachowania trzeźwości.
Spektakle odbierane są entuzjastycznie, spora część widzów deklaruje, że diametralnie zmieniła swój stosunek do osób bezdomnych.

[fot. Agnieszka Rydellek]