HatszepsutHatszepsut, czyli najpotężniejsza władczyni starożytnego Egiptu. Zdobyła wszystko, o czym marzyła od czasów, kiedy była zaledwie kilkuletnią dziewczynką. Dzierżyła w swoich rękach pełnię władzy, cieszyła się szacunkiem i oddaniem podwładnych, posiadała niezliczone bogactwa, a jednak nie była szczęśliwa. Czego brakowało tej silnej, odważnej, a jednocześnie mądrej i wrażliwej kobiecie?

Historię Hatszepsut, jej życiową drogę wiodącą od bycia małą dziewczynką aż po przeobrażenie się w najpotężniejszą władczynię starożytnego świata, możemy dokładnie prześledzić w powieści Ewy Kassali wydanej przez Wydawnictwo Sonia Draga. To opowieść o smutkach, troskach, ale również o niewyobrażalnej determinacji i sile wewnętrznej kobiety, która zapragnęła zostać faraonem. Jako pierwsza kobieta w historii przybrała męski strój, przypięła rytualną sztuczną brodę i zdobyła pełnię władzy. Była najpotężniejszą kobietą w starożytnym, jakże patriarchalnym, Egipcie. Osiągnęła wszystko, o czym marzyła, a jednak do końca swoich dni nie mogła cieszyć się pełnią szczęścia.

Po śmierci Totmesa I, swojego ojca ona już wiedziała, że zdobędzie to, o czym  marzyła. Potrzebowała jednak czasu zanim mogła zacząć realizować swój misternie utkany plan. Z małej dziewczynki przeobraziła się w mądrą i piękną kobietę. Została Małżonką Amona – najwyższego z egipskich bogów, potem poślubiła swojego przyrodniego brata – prawowitego następcę tronu, a po jego śmierci zaopiekowała się jego synem, z którym przez pewien czas współrządziła Egiptem. W międzyczasie urodziła dwie piękne córki, których ojcem był mężczyzna niezwykle bliski jej sercu i pozostający w kręgu jej bliskich współpracowników, a jednocześnie pochodzący z odległego świata. Świata, który nie pozwalał mu oficjalnie wkroczyć do sypialni Wielkiej Małżonki Królewskiej. Ich płomienny i trwający całe życie romans, na zawsze pozostał w ukryciu. Hatszepsut wybrała bowiem lojalność wobec dynastii, swoich przodków i poddanych. Ukrywając uczucie, którym darzyła ukochanego mężczyznę, wybrała samotność i życie w smutku. I tak też odeszła – pozostawiając po sobie największe na świecie obeliski i niezliczoną ilość świątyń, w tym tę najpiękniejszą i najpotężniejszą – świątynię Hatszepsut w Tebach (obecnie Deir el-Bahari),  udostępnioną zwiedzającym dopiero w 2002 roku.

Ewa Kassala z niezwykłą rzetelnością opisuje czasy rządów mądrej i wrażliwej Hatszepsut. Prowadzi czytelnika poprzez tajne zgromadzenia, narady wojenne, świat kapłanów Amona i kapłanek bogini Harthor. Dokładnie  ilustruje magiczny świat rytuałów towarzyszący Hatszepsut od najmłodszych lat. To nie tylko powieść o najpotężniejszej władczyni, ale również doskonały zapis tradycji, kultury i obyczajów panujących w starożytnym Egipcie, świadectwo czasów, w których żyła Hatszepsut opisane w sposób niezwykle przystępny i wciągający czytelnika. Powieść oparta na licznych badaniach prowadzonych przez uznanych egiptologów, z wyjątkową dokładnością i realizmem nakreśla obraz świata, w którym dorastała i rządziła Hatszepsut – pierwsza feministka w historii, jak nazywa ją część badaczy.

To bardzo przejmująca, wzruszająca i pełna niezwykłych przygód oraz zwrotów akcji opowieść o silnej, mądrej, a jednocześnie pełnej ciepła, wrażliwej i spragnionej miłości kobiecie, która zmieniła starożytny świat.