27. Finał WOŚPW tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 13 stycznia pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Celem finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. 

W programie 27. Finału WOŚP w Zamku, organizowanego wspólnie ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej, znalazły się m.in. koncerty, licytacje, stoiska służb mundurowych, punkt krwiodawstwa, atrakcje dla dzieci i całych rodzin oraz tradycyjne Światełko do nieba.

Sztab przy Politechnice Poznańskiej zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już po raz 15. W tym roku kwestować będzie dla sztabu 850 wolontariuszy, a w całym Poznaniu około 3000 wolontariuszy. Ze sztabu przy Politechnice Poznańskiej jak co roku będzie prowadzona całodniowa transmisja na żywo.

W poznański Finał WOŚP kolejny raz zaangażują się cenieni szefowie kuchni poznańskich restauracji. Na Placu Adama Mickiewicza w g. 10-20 będzie można skosztować dań przygotowanych przez grupę PKR – Poznańskich Kucharzy Razem! W menu bajgle, szarpana wieprzowina, grochówka, pajda ekochleba ze smalcem oraz poznański gzik.

Równie ciekawie zapowiadają się finałowe licytacje. Wśród wielu atrakcyjnych przedmiotów znalazły się między innymi: pierwszy i jedyny w historii, pokryty 24-karatowym złotem, MEDAL STULECIA od Prezydenta Miasta Poznania, kalendarz trzech religii „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, Żydzi, Muzułmanie razem” z autografem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, plakat w ramie – Recital Kabaretowy z autografem Artura Andrusa, tablica z nazwą ulicy Chwiałkowskiego, która musiała zmienić nazwę ze względu na jego komunistyczną przeszłość, ręcznie robiony, oryginalny Herb Lecha Poznań  od firmy Pracownia Sztukatorska Usługi Remontowo-Budowlane Przemysław Ulanowski, bluza Magdy Linette, aktualnie najlepszej polskiej tenisistki  od Magdy Linette, a także lekcja boksu z Prezydentem Miasta Poznania od Prezydenta Miasta Poznania.

Szczegółowy program 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Plac Adama Mickiewicza

godzina 10:00 – 16:00

licytacje

stosika służb mundurowych i instytucji: Straż Miejska Miasta Poznania, MOPR Poznań, WOPR Wielkopolska

atrakcje dla dzieci: dmuchane tory przeszkód organizowane przez Giganci WipeOut Planet

godzina 10:00 – 20:00

Poznańscy kucharze razem dla WOŚP – mobilna kuchnia cenionych poznańskich kucharzy, którzy przyrządzą najlepsze dania, a dochód trafi do WOŚP-owej puszki.

koncerty godzina 10:00 Mały Fragment Rzeczywistości / godzina 11:00 NailiaH / godzina 12:00 Eleanor Gray / godzina 13:00 SGM / godzina 14:00 Negativ / godzina 15:00 Arktyka

wydarzenia towarzyszące:

B4 WOŚP w Kultowej – karaoke  | 9.01. od godziny 19:00

Morsowanie w jeziorze Rusałka | 13.01. od godziny 11:00

Przejazd samochodów Nocna Jazda przez miasto | 13.01. godzina 12.30

MotoOrkiestra na parkingu Galerii Malta | 13.01. od godziny 16:00

Przed zamkiem cesarskim

godzina 10:00 – 21:00 Food Trucki (parking)

godzina 12:00  Start Biegu „Policz się z cukrzycą” (północna nitka ul. Św. Marcin) Już po raz dziesiąty chcemy zwrócić uwagę na poważną chorobę, jaką jest cukrzyca. Bieg nie ma formy rywalizacji lecz wspólnego zebrania i pokonania w dowolny sposób trasy o długości 2,6 km. Można biec albo iść – więc nieważne, ile masz lat i jaką masz kondycję. Tu wszyscy są zwycięzcami!

godzina 13:00 Pokaz klasycznych samochodów (północna nitka ul. Św. Marcin)  – klasyki oraz Klub Fiatów 126p

Koncerty (parking)

godzina 16:15 ROCK IMAGINATION  Zespół powstał ponad 2 lata temu w Poznaniu, z pasji kilku ludzi do grania szeroko pojętego rocka. Skupia ludzi z doświadczeniem muzycznym, którzy już występowali i mają zamiar dalej koncertować na wielu krajowych scenach. W swoim portfolio koncertowym mają regularne występy w wielu klubach oraz na festiwalach typu open-air.

godzina 17:15 GRA SÓW  Muzyka poznańskiej grupy Gra Sów to pozorna prostota skrywająca w sobie sporą warstwę energii oraz chwytliwości. To piosenki poruszające tematy ucieczki od przeszłości, poszukiwania przyszłości, skłaniające do refleksji. Podróż do świata zbudowanego z pragnień  i chęci działania, radości i smutku, poczucia młodości i starości. Melodyjna muzyka zespołu utrzymana jest w stylu nazwijmy to „brytyjskim”, wprowadza w raczej refleksyjny nastrój  i skłania do słodko-gorzkich przemyśleń. Towarzyszą jej wpadające w ucho teksty w języku polskim.

godzina 18:15 KRAMBABULA  Folk-rockowy zespół z Poznania. „Gramy energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej  z domieszką rocka. Teksty wykonywanych utworów są w języku polskim, łemkowskim oraz ukraińskim. Wiele z nich to utwory pochodzące z muzyki tradycyjnej, śpiewane są tzw. białym głosem i przefiltrowane przez różnorodne pasje muzyczne członków grupy.”

godzina 19:15 ŁONA I WEBBER  Szczeciński duet, w skład którego wchodzą raper Adam „Łona” Zieliński i producent Andrzej „Webber” Mikosz. Warto zwrócić uwagę na niebanalny styl Łony, pełny inteligentnego humoru, słownych gier i zręcznych puent oraz na produkcje Webbera ze smakiem nawiązujące do klasycznej nowojorskiej stylistyki, łączące to ze światem analogowej syntezy. Łona, który w 2017 roku otrzymał od Rady Języka Polskiego PAN tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny, przyzwyczaja słuchacza do nietypowego charakteru swojej twórczości – interpretacja utworu „Rozmowa z Bogiem” była jednym z tematów na maturze z języka polskiego.

około godziny 20:00  ŚWIATEŁKO DO NIEBA Zapraszamy na symboliczne Światełko do nieba. Aby umożliwić wszystkim włączenie się w tę wyjątkową akcję, przygotowaliśmy dla Was zimne ognie, które będą rozdawane przed Zamkiem.

W Centrum Kultury Zamek

godzina 9:00 – 21:00 STUDIO RADIA AFERA (Atrium, I piętro)

godzina 10:00 – 20:00

PUNKT KRWIODAWSTWA (Sala Wielka, I piętro)  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu czeka na Wasze zgłoszenia.  W zeszłym roku aż 268 osób zdecydowało się przystąpić do akcji, co dało ponad 120 litrów krwi.

KĄCIK PROMOCJI ZDROWIA (Atrium, I piętro)  Towarzystwo Masażystów Polskich oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny  IFMSA: Szpital Pluszowego Misia, inicjatywy: Serce Masz Tylko Jedno, Movember, Pink Lips Project.

WYSTAWA „Małe historie” (Hol Wielki, parter) Proste, (nie)zwykłe życie toczy się zazwyczaj w cieniu wielkiej historii. Poprosiliśmy dziesięciu starszych mieszkańców Poznania, by podzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Okazało się, że najczęściej pamięta się te najzwyklejsze rzeczy: pierwszą pracę, pierwszą miłość albo… pierwszy lot samolotem. Udało nam się zarejestrować kilka opowieści, a tym samym uchronić przed zapomnieniem cenne osobiste narracje o życiu codziennym, dojrzewaniu i młodości. Nagrania  i fotografie powstały w ramach projektu „Zamek Otwarty. Kultura dla seniorów zależnych”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy merytoryczni: Dom Pomocy Społecznej Ugory, Stowarzyszenie „mali bracia ubogich” oraz Tarnowskie Centrum Aktywności Senioralnej – Pałac Jankowice.

godzina 16:00 – 20:00

LICYTACJE (Sala Wystaw, I piętro) Jak co roku kulminacyjnym punktem będzie licytacja Serduszek przekazanych przez Policję.  W zeszłym roku Serduszko zostało sprzedane za 14 500 złotych, a Serduszko z 2016 za 17 100 złotych i ponownie zostało przeznaczone na aukcję WOŚP 2019. W sumie z zamkowych aukcji uzyskaliśmy prawie 70 000 złotych.


Organizatorzy poznańskiego 27. Finału WOŚP: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej, Miasto Poznań

Sponsorzy poznańskiego 27. Finału WOŚP: Veolia PL, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Factory Poznań, Eye-Design Druk Wielkoformatowy