Śpiewanki WielkopolskieŚpiewanki Wielkopolskie to wyjątkowy prezent z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jaki przygotował Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Album jest rejestracją koncertu, który odbył się 22 czerwca 2018 roku dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwycięskiego powstania. W tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym udział wzięli soliści i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu, Chór Akademicki UAM oraz zaproszeni goście. Koncertu wysłuchała niemal 20 000 publiczność, która włączyła się we wspólne śpiewanie.

Album Śpiewanki Wielkopolskie zawiera trzynaście utworów patriotycznych, ludowych, a nawet lokalnych o dość zabawnych, wręcz kabaretowych tekstach, z którymi powstańcy w grudniu 1918 roku ruszyli do walki.

Płyta wydana przez Teatr Muzyczny w Poznaniu pokazuje, że Poznań u początku XX wieku żył pieśnią i śpiewem. I nie były to wyłącznie melancholijne, wzniosłe, pełne smutku utwory, ale żartobliwe, melodyjne, skoczne piosenki, które towarzyszyły Poznaniakom jeszcze przed wybuchem Powstania. Podnosiły na duchu, a jednocześnie zagrzewały do walki.

Współcześnie zaaranżowane pieśni Powstania Wielkopolskiego w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu i zaproszonych gości to doskonałe przypomnienie wydarzeń sprzed 100 lat i panującej wówczas atmosfery wśród powstańców. To także doskonały prezent dla wszystkich poznaniaków, którym tak ważne wydarzenia dla całego regionu i całej Polski nie są obojętne.