Skany do AKCJI Powstanie Sygnatura  CYRYL_100_4_1W piątek, 28 grudnia na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu 27 grudnia w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim zostanie wystawiona w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu. 

27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską.

Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się „wiatr historii”, który przeniesie widzów do przełomu lat 1918–1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież – sztab generalny? – opowiada dramaturg spektaklu, Daria Kubisiak. – Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół…

– Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, chcemy zastanowić się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność? – mówi Jakub Skrzywanek, reżyser spektaklu.

Spektakl 27 grudnia – jak mówią jego twórcy – jest również próbą odpowiedzenia na pytania: Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak – nie manipulując narracją historyczną – stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa?

– To, co będzie wyróżniać nasz spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiemy tylko my, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce – mówi Jakub Skrzywanek.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Animacji w Poznaniu i Fundacji Mili Ludzie.

Na scenie zobaczymy: Sylwię Koronczewską-Cyris, Barbarę Krasińską, Kornelię Trawkowską, Elżbietę Węgrzyn, Sylwię Zajkowską, Mariusza Adamskiego, Konrada Cichonia, Piotra Kaźmierczaka, Jakuba Papugę, Marcina Ryl-Krystianowskiego, Pawła Siwiaka i Wiesława Zanowicza. Po raz pierwszy na scenie w roli Sztabu Generalnego wystąpią: Anna Hrab, Maja Machoj, Wiktoria Strzelecka, Jagna Szerszenowicz, Dawid Frankiewicz, Adam Pytlarz, Stanisław Regulski, Igor Witkowski.

Aktorom towarzyszyć będzie Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

Premiera spektaklu już w piątek, 28 grudnia o godzinie 19:00. 27 grudnia będzie można również zobaczyć 29, 30 i 31 grudnia.

[właścicielem zdjęcia jest Hanna Urbańczyk]