ManruTrudno znaleźć polską operę tak bardzo wpisującą się w obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a zarazem tak dzisiaj aktualną jak Manru. To właśnie jej twórca – Ignacy Jan Paderewski – jest ikoną walk powstańczych rozpoczętych w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Jak ta napisana przez Alfreda Nossiga historia sprzed ponad stu lat wygląda dzisiaj?

W sobotę, 15 grudnia na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się premiera opery Manru w reżyserii Marka Weissa. W spektaklu wystąpią: Dominik Sutowicz, Magdalena Nowacka, Mikołaj Zalasiński, Anna Lubańska, Galina Kuklina, Szymon Kobyliński i Damian Konieczek.

Realizacja tego dzieła wpisuje się w ideę opery zaangażowanej społecznie. Przenosi on Manru w teraźniejsze czasy gdzie niektóre tendencje w ogóle się nie zmieniły. Ta zdumiewająco aktualna dzisiaj historia to miłość w świecie nietolerancji, podziałów klasowych i etnicznych. To także problemy dwóch społeczności, z których żadna nie jest jednoznacznie pozytywna. Język, którego użył reżyser interpretując dzieło z początku XX wieku sprawił, że odnosi się wrażenie obcowania z twórczością zupełnie nowoczesną. Ksenofobia, ostracyzm, wrogość – oglądamy te zachowania w telewizji, słyszymy w radiu, widzimy na ulicy. Tym razem spróbujemy się z nimi zmierzyć na deskach gmachu pod Pegazem. Oprócz tego usłyszymy także mistrzowsko skomponowaną muzykę Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonają soliści, orkiestra i chór Teatru Wielkiego w Poznaniu, a poprowadzi Tadeusz Kozłowski – absolutny guru polskiej muzyki operowej.  

Mamy 2018 rok, interpretacja reżysera komentuje światowe tendencje, zmiany społeczne i kulturowe. Może warto się nad nimi zastanowić, dodać odrobinę refleksji i rozwiązać te problemy raz na zawsze? Tak, by za kolejne sto lat słuchać pięknej muzyki Paderewskiego i cieszyć się z nieaktualności historii Ulany i Manru.

Premiera opery Manru już w sobotę, 15 grudnia o godzinie 19:00. Opera zostanie wystawiona również 16 i 18 grudnia.

Premierze towarzyszą spotkania, które odbędą się w Sali im. Drabowicza – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. Fredry 9. 13 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się wykład Izabeli Stachurskiej Za jakim liderem byś poszedł? Ignacy Jan Paderewski a współczesny paradygmat przywództwa. Organizacje, firmy, partie polityczne, ugrupowania różnią się liderami Osobowość, wartości, cele, a nawet marzenia lidera mają bezpośredni wpływ na rozwój, realizację wizji, kulturę oraz zysk. Jakie zachowania i kompetencje czynią lidera skutecznym, a jakie osłabiają jego przywództwo? Od jakich cech lidera zależą zaufanie i kreatywna energia jego zespołu? W czym przeszkadza liderowi jego ego? Co powoduje, że idziemy za przywódcą, a co budzi naszą nieufność? To spotkanie jest dla wszystkich, którzy chcą poznać szyfr do „systemu operacyjnego” lidera i zastanowić się, jak zmienił się paradygmat przywództwa przez ostatnie 100 lat?

Z kolei 15 grudnia o godzinie 17:15 odbędzie się przedpremierowe zatytułowane Z miłości do kobiety czy z miłości do muzyki? Rozmowa przed premierą „Manru” I. J. Paderewskiego. Spotkanie o walorach muzycznych i dramaturgicznych poprowadzi Marcin Gmys.