Dla mieszkańców Poznania 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale również huczne imieniny głównej ulicy położonej w centrum miasta – ulicy Św. Marcin. Barwny korowód, kiermasz rogali świętomarcińskich i koncerty na scenie na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych. W tym roku świętowaliśmy już po raz 26.

Tegoroczne Imieniny ulicy Św. Marcin były częścią całorocznego projektu Pochwała wolności, którego organizatorem jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Istotą tego cyklu jest refleksja nad ideą wolności i budowanie świadomej, aktywnej oraz odpowiedzialnej wspólnoty. W ramach projektu odbywają się wystawy, spotkania twórcze, panele dyskusyjne czy kazania. Kulminacją Pochwały wolności stały się huczne obchody Imienin ulicy Św. Marcin.

Już od wczesnych godzin porannych na poznaniaków czekały różnorodne atrakcje – warsztaty plastyczne dla całych rodzin, kiermasz tradycyjnych rogali świętomarcińskich i rękodzieła, a także pokaz filmów o dawnym Poznaniu. Punktualnie o godzinie 13:30 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wyruszył barwny korowód, w którym uczestniczyło niemal 400 osób. Centralną postacią parady był oczywiście sam Święty Marcin, który jak co roku pojawił się na białym koniu i w asyście rzymskich legionistów. W korowodzie uczestniczyli również artyści uliczni, animatorzy kultury, muzycy, Swarzędzka Orkiestra Dęta, grupy rekonstrukcyjne i nieformalne grupy artystyczne. Po raz pierwszy ważnymi uczestnikami korowodu byli mieszkańcy poznańskich dzielnic: Starego Miasta, Jeżyc i Łazarza, którzy od wielu miesięcy przygotowywali się do barwnej parady. Tradycyjnie korowód zakończyło symboliczne przekazanie kluczy do miasta Świętemu Marcinowi – w tym roku niezwykłe, bo z udziałem nie tylko Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, ale również w obecności byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Część artystyczną Imienin Ulicy wypełniły występy zespołów Bubliczki i Lao Che. Tegoroczną zabawę zakończył pokaz laserowy.

[fot. Marta Łuczkowska]