W samo południe na Placu Wolności rozpoczęły się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W bogatym programie wydarzeń znalazły się między innymi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych.

Oficjalne uroczystości z udziałem wojewody i zaproszonych gości zakończyła defilada wojskowa pododdziałów oraz prezentacja historycznego sprzętu wojskowego – tego najnowszego, ale również tego historycznego, pamiętającego czas odzyskania przez Polskę niepodległości. Niecodzienną atrakcją dla miłośników militariów była prezentacja samochodu pancernego Austin-Putiłow „Poznańczyk”, który był  pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych.

Piknik historyczny 1918 – 2018 wzbogaciło widowisko plenerowe Powstanie Wielkopolskie przygotowane przez Park Dzieje z Murowanej Gośliny. Oficjalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości zakończyło multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii przy Placu Wolności, które w nowoczesny sposób przedstawiło historię Powstania Wielkopolskiego.

[fot. Marta Łuczkowska]