Frazy banerTegoroczną edycję Festiwalu Frazy – słowa w piosence zainauguruje  spektakl  z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, zatytułowany  Z piekła do piekła w wykonaniu artystów Teatru Polskiego w Szczecinie.  Będzie to pierwsza po szczecińskiej premierze   prezentacja poza  macierzysta sceną.  Jak zapowiadają twórcy „w przedstawieniu piosenki układają się w swoisty notatnik – czasami dziennik, czasami pamiętnik – opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami – boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem.

Głównym wydarzeniem Festiwalu będą przesłuchania w  Ogólnopolskim konkursie piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. O czym i jak śpiewają twórcy piosenek będzie można się przekonać już 3 listopada w samo południe w Auli Artis. Finalistów  oceniać będzie jury w składzie: Krzysztof Gajda (przewodniczący) oraz Alicja Przybyszewska, Wanda Wasilewska, Mirosław Czyżykiewicz, Janusz Deblessem i Marek Karlsbad. Laureatów posłuchamy podczas wieczornego koncertu, którego gwiazdą będzie Zespół Reprezentacyjny. Zespół w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak, Marek Karlsbad, Tomasz Hernik wykona między innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte we własnych  tłumaczeniach. Koncert odbędzie się w 3 listopada o godzinie 19:00.

Niedzielny wieczór 4 listopada wypełni połączenie  poezji  Mickiewicza z muzyką ukraińskiego zespołu Haydamaky i charyzmą Andrzeja Stasiuka, który debiutuje w roli recytatora.

– Myślę, że gdyby Mickiewicz wygłaszał dzisiaj swoje improwizacje, to musiały by one brzmieć jak swoisty , słowiański rap.  Haydamaky cudnie to wszystko zorientalizowały, „poturczyły.” Bo przecież u Wieszcza nie tylko Litwa, Polska, ale i Akerman przecież i eskapada stambulska i na koniec, niczym domknięcie losu, ponura śmierć nad Bosforem – mówi Andrzej Stasiuk.

Dzień później, o godzinie 20:00 w Auli Artis wystąpi L.U.C., który zaprezentuje piosenki z płyty Good L.UC,K.,  o której pisze, że to „płyta sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach o szczęściu, jego przewrotności i telenowelowości ludzkich losów”. A to przy pozytywnych, jazzowo – chilloutowych bitach i samplach z lat 70-tych. Gościem koncertu podczas Festiwalu Frazy będzie Bovska.

Festiwal zakończą  „Niepokorni” Poznańskiej Sceny Młodych. Podczas koncertu, ktry dobędzie się 6 listopada w Malarni Teatru Polskiego usłyszmy piosenki,  które w latach 80. oddawały nastrój panujący wśród młodzieży  i były głosem buntu wobec ówczesnej rzeczywistości. Współczesna młodzież poprzez piosenki  m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego śpiewa o wartościach, które są uniwersalne i, mimo upływu czasu, zawsze aktualne.

Ponadto w dniach 5-6 listopada będzie można uczestniczyć w konferencji  naukowej Polska w piosence (1989-2018).Podczas obrad w Collegium Maius  naukowcy i badacze z ośrodków naukowych dyskutować będą o obrazach  i przemianach Polski, widocznych w tekstach piosenek. Elementem konferencji będzie też spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.