Konferencja prasowa,fot.M.Kordula mJuż w najbliższą sobotę, 22 września na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu zagości niezwykle upiorna i mroczna, a jednocześnie bardzo sympatyczna rodzinka. Wszystko za sprawą premiery musicalu Rodzina Addamsów w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

Twórcą Rodziny Addamsów jest amerykański rysownik Charles Addams. Od lat 30. przygody upiornej rodzinki zaczęły się ukazywać w formie komiksu na łamach popularnego amerykańskiego tygodnika The New Yorker. Następnie, w latach 1964-1965, emitowano stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 roku miała miejsce premiera słynnego filmu Rodzina Addamsów. W obsadzie znaleźli się między innymi Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz Christina Ricci, dla której występ okazał się przepustką do hollywoodzkiej kariery. Obraz doczekał się również kontynuacji w 1993 roku oraz w 1998 roku jako Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny.

Premiera musicalu Rodzina Addamsów miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku. Spektakl był pokazywany niemal w całej Europie i Ameryce. Teraz przyszła kolej na Polskę. To pierwszy spektakl muzyczny, który powstał w koprodukcji dwóch teatrów: Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Teatru Syrena w Warszawie. Przygotowania do wystawienia tego popularnego na świecie musicalu odbywały się jednocześnie w dwóch miastach, oddalonych od siebie o ponad 300 kilometrów. – Metodę teleportacji opanowaliśmy do perfekcji – śmieją się twórcy spektaklu.

Na scenie oglądamy historię upiornej rodzinki mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku. Głównymi bohaterami opowieści są Gomez i Morticia, których córka Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku imieniem Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów.

Poznańsko-warszawską koprodukcję wyreżyserował Jacek Mikołajczyk. Za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch. Kierownictwo muzyczne spektaklu objęli Piotr Deptuch (Poznań) i Tomasz Filipczak (Warszawa). Muzyka w Rodzinie Addamsów stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej. Największą sławę zyskały takie utwory jak Chcesz być Addamsem, W całkiem nową stronę, Większego świra mam czy Zatańczmy jeszcze raz, wszystkie w przekładzie Jacka Mikołajczyka.

Poznańska premiera musicalu Rodzina Addamsów odbędzie się w sobotę, 22 września oraz w niedzielę, 23 września. Spektakl zostanie również pokazany w dniach 26-30 września oraz 3-6 października.

[fot. Fotobueno i M. Kordula]