Pojazdy z tektury, pokaz mody ekologicznej, a także specjalna strefa dla małych majsterkowiczów i koncerty na scenie – w minioną sobotę swarzędzanie bawili się na corocznym festynie Eko Babie Lato.

Ekologiczny festyn na zakończenie lata rozpoczął się o godz. 15:00 konkursami szkolnymi Ekociuszek i Ekopojazd, które od lat cieszą się dużą popularnością. Uczniowie swarzędzkich szkół po raz kolejny pokazali, że są pełni oryginalnych i niebanalnych pomysłów. Sukienki z gazety, folii bąbelkowej czy też garnitury i parasolki wykonane z plastikowych zakrętek od butelek to tylko część ubrań, jakie zostały zaprezentowane podczas sobotniego pokazu mody. Równie pomysłowe były Ekopojazdy przygotowane przez najmłodszych mieszkańców gminy. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz Youtuberów „5 sposobów na…”. Klamer, Arczi, Primosz, Sztaba i Abi, w zabawny sposób i przy współudziale publiczności pokazali w jaki sposób można ułatwić sobie codzienne życie. Było pomysłowo, zabawnie i oczywiście, ekologicznie!

Część artystyczną rozpoczął koncert grupy A Zillion, która po raz pierwszy wystąpiła przed szeroką publicznością z nowym perkusistą. Dotychczasowego bębniarza Piotra Banaszaka zastąpił znany poznańskiej publiczności chociażby z kapeli Blue Wave Band, Marek „Maras” Dewicki. Występ grupy A Zillion może nie przyciągnął pod scenę tłumów, ale z pewnością ci, którzy zdecydowali się pozostać w domu, powinni tego żałować. To była naprawdę spora dawka dobrze zagranego melodyjnego hard rocka, okraszonego dużą ilością riffów gitarowych i doprawionego niebanalnym, charyzmatycznym wokalem. Występ tej swarzędzko–poznańskiej kapeli zdecydowanie rozpoczął prawdziwą muzyczną ucztę.

Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower, który pojawił się na scenie kilka minut po 20:00. Trzeba przyznać, że niezwykły głos Sebastiana Karpiela-Bułecki i melodyjne kompozycje Mateusza Pospieszalskiego są przepisem na sukces. Bogactwo instrumentów i nienaganne brzmienie góralskiego folku z dużą dawką gitarowego, rockowego grania przyciągnęły tłum fanów. Ze sceny popłynęły dobrze znane przeboje, które publiczność zaśpiewała wspólnie z zespołem. Dwugodzinny koncert podhalańskich artystów zakończyły wielokrotne bisy i długie brawa, pełnej zachwytu, publiczności.

Tegoroczne Eko Babie Lato zakończyła zabawa taneczna, którą rozkręcił DJ Seba.

[fot. Mariusz Łuczak]