Za-Polska banerW sobotę, 22 września na deskach Teatru Animacji odbędzie się premiera spektaklu Za-Polska w reżyserii Agaty Biziuk. Głównym bohaterem sztuki jest Polska. Aktorzy będą snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę.

Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Twórcy spektaklu na warsztat wzięli właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutują w kontekście współczesnych realiów. I chyba właśnie dlatego jest to spektakl tragikomiczny.

Tytuł Za-Polska odnosi się bardziej do idei twórczości  Marii Janowskiej niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska” to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Tytuł spektaklu zatem z jednej strony celuje w te właśnie jej obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę),  z drugiej – w idee napędzające patriotyzm, kompleksy, mity i samobójcze zrywy.

– Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami – mówi Agata Biziuk.

Premiera spektaklu Za-Polska w sobotę, 22 września o godzinie 19:00.