patrycjusz gruszecki & omjq11 weekendów, 70 wydarzeń i blisko dziesięć tysięcy osób. To liczby czwartego sezonu Kulturalnego Starego Rynku. Projektu, który właśnie miał swój finał. Ostatni kulturalny weekend w tym roku zwieńczył Kulturalny Lunch, na którym zagrali niezastąpieni Dixie Company. W trakcie koncertu odbył się także pokaz taneczny grupy artystów związanych z Retro Dance Studio.

Podczas 11 weekendów Kulturalnego Starego Rynku odbyło się blisko 70 wydarzeń. Szeroka oferta projektu spowodowała, że jego odbiorcami były wszystkie grupy wiekowe. Organizatorzy zapewnili cały przekrój kulturalnych rozrywek: począwszy od bajek i warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych, poprzez liczne koncerty, spotkania z animatorami kultury, na tematycznych spacerach z przewodnikiem skończywszy.

Wielką popularnością cieszyły się także Fotospacery Staromiejskie przygotowane przez Fotspot. Jednym z najciekawszych wydarzeń, które bez wątpienia zrobiło ogromne wrażenie na poznaniakach i turystach było nocne przedstawienie Teatru Fuzja. Spektakl na płycie Starego Rynku zgromadził tłumy widzów. Począwszy od najmłodszych fanów poprzez bawiącą się na rynku młodzież, a skończywszy na seniorach. Tłumy dzieci i rodziców zgromadził także piknik czytelniczy zorganizowany wraz z wydawnictwem Zakamarki.

Nowością w ofercie tegorocznego Kulturalnego Starego Rynku były Salony Sąsiedzkie – spotkania z poczęstunkiem, które odbywały się na ulicy Zamkowej. Gromadziły one turystów, ale i samych poznaniaków, którzy w przyjaznej atmosferze dzielili się swoimi opowieściami o stolicy Wielkopolski. Opowiadania były spisywane, a ich efektem ma być spektakl teatralny.

Sercem projektu tradycyjnie była Scena na Quadro, na której odbywały się koncerty i przedstawienia dla dzieci. Na Quadro wystąpili m. in Sasha Boole, Orkiestra Prowincjonalna, Sun&Dead, Molk, czy Projekt Gonzo&Brzoza.

Rzeszę wielbicieli zyskały także niedzielne koncerty pod Odwachem w ramach Swingującej Starówki oraz wydarzenia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej. Tych, którzy chcieli odkrywać nieznane miejsca na Starym Mieście zabieraliśmy na tematyczne przechadzki z Dominikiem Ohde. Swoich fanów miał także cykl koncertów – Kameralny Stary Rynek.

Kulturalny Stary Rynek bez wątpienia spełnia swoje założenie. Pozytywnie zmienia oblicza Starego Miasta w Poznania. Dzisiaj poznaniacy i turyści starówkę kojarzą już z niezliczoną ilością kulturalnych rozrywek. Cieszy także zaangażowanie w projekt okolicznych przedsiębiorców, którzy wychodzą poza cele komercyjne włączając się w przedsięwzięcia kulturalne.

Producentem całego projektu jest Estrada Poznańska, mecenat nad nim sprawuje Miasto Poznań.