PTT_WJB_motyw_320_245–2W 45. rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, 12 września o godzinie 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, odbędzie się premiera inaugurująca obchody jubileuszowe. Będzie to spektakl Wszyscy jesteśmy bogami w reżyserii Tomasza Rodowicza, niegdyś współtwórcy Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, współzałożyciela działającego w Łodzi Stowarzyszenia Teatralnego Chorea.

Spektakl będzie odzwierciedleniem zainteresowań twórczych Rodowicza, sięgającego w swojej twórczości do kultury antycznej i źródeł teatru, w szczególności trójjedynej chorei, czyli starogreckiej trójjedni dźwięku, słowa i gestu. Jak podkreśla sam reżyser, tematem przewodnim spektaklu jest podróż człowieka – w wymiarze indywidualnym i zbiorowym – do własnej boskości, szukanie drogi do tego co piękne, dobre i prawdziwe w każdym z nas, znalezienie nadziei w pełnej niepokojów i zagrożeń dzisiejszej współczesności.

Projekt Wszyscy jesteśmy bogami wyznacza nową perspektywę dla tancerzy, którzy uruchamiają głos, wpisując śpiew w rytm ciała. Muzykę komponuje Tomasz Krzyżanowski, posiłkując się skąpymi śladami starogreckich pieśni, jakie przetrwały do naszych czasów od starożytności. Dźwięki, które powstają, zachowując polirytmiczne struktury antycznych hymnów, brzmią niejednokrotnie bardzo współcześnie, grane na żywo – pod batutą Grzegorza Wierusa – przez kwartet jazzowy Andrzeja Koniecznego i kwartet smyczkowy Szymona Walenciaka.

Autorką kostiumów jest znana kreatorka mody Joanna Klimas, pierwsza dama polskiego minimalizmu, która jako pierwsza projektantka w Polsce została zaproszona do stworzenia kostiumów operowych – był to Oniegin w reżyserii Mariusza Trelińskiego i scenografii Borysa Kudliczki dla Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. W gronie autorów spektaklu znaleźli się także: Andrzej Grabowski (scenografia), Anna Królica (dramaturgia) i Iwona Pasińska (opieka choreograficzna).

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, poświęcona dotychczasowej, 45-letniej historii Polskiego Teatru Tańca.